פינוי בינוי עם אנגלאינווסט
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

מהם היתרונות לביצוע פרוייקט תמ"א 38 מאשר פינוי בינוי?

ישנם שני פרויקטים עיקריים היום בישראל, בתחום של שיפוצים מבנים קיימים. פרויקט אחד מוכר בשם תמ"א 38 ופרויקט אחד מוכר בשם פינוי בינוי. אומנם בנקודות מסוימות שני הפרויקטים משתלבים, שכן ישנם מקרים בהם מותר לקבלן להציע לבעלי הדירות אופציה של פינוי בינוי במקום תמ"א 38, אם מדובר במבנה ישן מדי.

ובכל זאת, מדובר על שני פרויקטים שונים, שכן בעוד אחד נועד לשפץ ולשנות מבנה קיים, השני נועד להרוס אותו ולבנות עליו מבנה חדש. כעת עולה השאלה, מה עדיף? מה היתרונות של תמ"א 38 למשל, על פינוי בינוי?

ובכן, יש כמה יתרונות מובנים שבגללם יותר אנשים בוחרים להשתמש באופציה זו על אופציות של פינוי בינוי, למרות שעל פניו, מדובר על פרויקט שהוא הרבה יותר גדול ורחב, וצריך לומר, פינוי בינוי עם אנגלאינווסט יוצר מציאות חדשה לגמרי בשטח, בעוד שתמ"א 38 בסך הכל לוקח מבנה קיים ומשפר אותו.פינוי בינוי עם אנגלאינווסט

היתרונות של תמ"א 38 על פני פינוי בינוי הם אלה:

ראשית, מדובר על פרויקט שהרבה יתר קל להשיג תמיכה של הדיירים בו. יותר בעלי דירות יסכימו לשפץ את המבנה שלהם מאשר להרוס אותו לגמרי ולחכות שהם יקבלו מבנה חדש. באופן טבעי אנשים יעדיפו שיהיה להם משהו ביד ולא להרוס משהו קיים מתוך מחשבה שיקבלו משהו חדש.

שנית, תמ"א 38 הוא יותר ודאי, אנחנו יודעים מה נקבל, אנחנו לא צריכים לחשוש מדברים שאנחנו לא מכירים ולא יודעים.

שלישית, תמ"א 38 הוא פרויקט יותר פשוט. מדובר בשיפוץ של מבנה, לא שונה מהותית משיפוצים אחרים שאינם עומדים תחת ביטוי כזה או אחר. הרבה יותר פשוט וברור מה אנחנו מקבלים במסגרתו.

ארבע, במסגרת תמ"א 38 אנחנו ממשיכים בשגרת חיינו, אנחנו עדיין מתגוררים במבנה. אומנם ייתכן ששגרת החיים שלנו תיפגע מעט, אך לפחות אנחנו עדיין נתגורר במקום ולא נמצא את עצמנו עוברים למבנה אחר עד שנקבל את הדירה החדשה שלנו.

חמש, מבחינה כלכלית סביר להניח שיהיה לקבלן הרבה יותר נוח לעמוד בפרויקט שכזה מאשר בפרויקט של פינוי בינוי.

Share this post

גלילה לראש העמוד