טל איטקין במאמר על מאבקי ירושה

טלי איטקין

כאשר אדם נפטר רכושו יתחלק בין יורשיו החוקיים במקרה ולא השאיר צוואה חוקית או שרכושו יתחלק לפי בקשתו על סמך הצוואה שהשאיר.

מאבקי ירושה הם ריבים שמתרחשים השכם וערב ונובעים בעיקר בשל רצון כל אחד מהצדדים לקבל עוד מרכושו של הנפטר או שמא בגלל האשמות וזיופים כלפי הצד השני. עורכת הדין טל איטקין מוסיפה כי לא מעט מן המקרים בהם יש מאבק על הירושה נובעים מחשש של אחד הצדדים ללחץ שהופעל על המוריש טרם מותו או זיופים בכתב בצוואה עצמה.

מקרים אחרים נובעים מצוואה של הנפטר שבה הוא מחליט להוריש רכוש רב לאדם שאינו יורש חוקי ואז מתחיל מאבק בין היורש או היורשים החוקיים לבין אותו אדם או אנשים שכביכול אינם אמורים לקבל חלק מרכושו את המוריש. המאבקים האלו יכולים להיות ארוכים ומתישים אך בדיוק לשם כך קיים בית המשפט אשר בתוכו שיטות רבות אשר יכולות להוכיח למי אכן מגיע הרכוש או חלק ממנו. החלטתו של בית המשפט היא כמובן זו שתכריע בויכוח או במאבק שבין היורשים החוקיים או היורשים על פי הצוואה ואחריות רבה מוטלת על כתפיהם של השופטים בכל מקרה ומקרה.

ישנם מקרים נפוצים יותר מאחרים והם כוללים מקרים בהם יש חתונה שנייה, זוג הנמצא בתהליכי פרידה, נישואים חד מיניים ומקרים בהם הילדים אינם נמצאים בקשר עם ההורים. למעשה, בכל מקרה ישנם חוקים ברורים לפיהם יש לפעול אך בלא מעט מקרים ההיגיון והשכל הישר אינו מתיישב בקנה אחד עם החוק היבש. כך למשל אדם שנישא פעם שנייה והביא לעולם ילדים גם מאשתו השנייה בנוסף לילדיו שנולדו מהאישה הראשונה.

טל איטקין נותנת דוגמה זו ומוסיפה כי במקרה שבו הילדים מהאישה הראשונה ניתקו כל קשר עם אביהם ורק לאחר מותו מחליטים לפנות לבית המשפט על מנת לקבל את חלקם. כמובן שיש כאן בעיה סבוכה שכן מצד אחד הם יורשיו החוקיים אך מצד שני הנתק הזה ביניהם מלמד כי הקשר ביניהם היה מרוחק ולא קשר יום יומי.

מקרה זה הוא מקרה אחד מיני רבים בו צריך בית המשפט להכריע ולהחליט למי מהצדדים מגיע רובו של הרכוש או אפילו הרכוש במלואו. על מנת להלחם בתופעות כמו זיוף ולחצים על המוריש טרם פטירתו ניתן לשכור גרפולוגים המומחים בפענוח כתב יד או בלשים פרטיים שיחקרו את הנושא לעומק. במידה וישנה הוכחה ברורה לפרטים החסרים בצוואה, צוואה שאינה נכתבה בכתב ידו של המוריש או לחצים גדולים של אחד היורשים על המוריש יביאו להחלטה שונה ממה שכתוב בצוואה ולמעשה למרות שהצוואה נכתבה בצורה תקינה לכאורה היא אינה תקפה. מאבקי ירושה הם עניין סבוך ומורכב ולמרות שישנם חוקים ברורים בנושא, המקרים הם שונים ומגוונים ולא פעם יש להפעיל שיקול דעת.

 

 

בית וגינה בריאות זוגיות טכנולוגיה ואינטרנט כללי לימודים נופש ואטרקציות פיננסים קוסמטיקה ואופנה רכב
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
גילוי היתרונות: חשיפת היתרונות של מקלחונים
בתחום עיצוב חדר האמבטיה, למקלחון תפקיד מרכזי שלעתים קרובות אינו מורגש. כאשר אנו חוקרים את עולם...
קרא עוד »
ינו 22, 2024
פסיכולוגית דתיה ירושלים
ירושלים היא עיר עשירה במסורות ואמונות דתיות, ותפקידה של פסיכולוגית דתיה חשובה במיוחד במסגרת זו....
קרא עוד »
מאי 01, 2023
איך כותבים ספר שיצליח באמת?
כתיבת ספר מוצלח כרוכה בשילוב של יצירתיות, מסירות ותכנון אסטרטגי. ישנם שלבים שונים שיכולים לעזור לכם...
קרא עוד »
ספט 19, 2023