דרכים לטפל באבנים בכליות
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

מה חשוב לדעת על אבנים בכליות ודרכי הטיפול השונות

אבנים בכליות זוהי למעשה מחלה הנגמרת בשל הפרשת מלחים. מדובר במלחים אשר מופרשים בשתן, והתגבשות חלקיקי המלחים עלולה להביא להיווצרות גבישים. אותם גבישים הם האבנים בכליות. הגבישים יכולים להיות בגדלים שונים, בצורות שונות ועשויים מתרכובות ומלחים שונים. אך המשותף כמעט לכל סוגי האבנים בכליות הם הכאבים העזים אותם חש בשלב כזה או אחר, כמעט כל מי שיש לו אבנים בכליות. כאשר המצב לא מטופל עלולה להיות החמרה במצב עד לכדי יציאה מכלל תפקוד של הכליות. סימפטומים שונים מלווים את האבנים בכליות כמו דימום, עיוותים, בעיות במתן שתן ועוד. ומסיבה זו חשוב לדעת על אבנים בכליות שיש דרכי טיפול שונות ויעילות כיום, על ידי אורולוג מומחה. 

לקבלת ייעוץ רפואי צרו קשר עם ד"ר ניר קליינמן >>>

דרכי הטיפול השונות – אבנים בכליות

הטיפולים לריסוק ופליטה של אבנים בכליות הם חיצוניים או פנימיים. טיפול פנימי פולשני הוא טיפול חזק יותר, וניתן לקבל טיפול חיצוני על ידי הקרנה מדויקת חיצונית. טיפולי ריסוק שונים מתאימים לאבנים שונות, ורק אורולוג רופא מומחה קובע את סוג הטיפול הספציפי שיתאים, את משך הטיפול ואת האלמנטים השונים הנוספים של תוכנית הטיפול. כך למשל, לצד טיפולי הריסוק או הפליטה תוכנית הטיפול הכוללת יכולה לכלול דיאטה ספציפית, ושתייה מרובה מאוד של מים. 

קראו איך מרסקים אבנים בכליות >>>

עוד דברים שחשוב לדעת – אבנים בכליות

הופעה של אבנים בכליות היא לא בהכרח חד פעמית. גם אם היו למטופל אבנים הכליות והטיפול סייע לריסוק, ייתכן כי האבנים בכליות שוב יופיעו במועד כזה או אחר, ולכן חשוב לקבל מהרופא המומחה גם תוכנית טיפול המשך מונעת. חשובה מאוד ההקפדה על תזונה מתאימה, שתייה מספקת של נוזלים נכונים ושמירה על אורח חיים בריא.

Share this post

גלילה לראש העמוד