מפרצת בטנית ודרכי הטיפול בה

המפרצת הבטנית היא תופעה שבה מתרחב מקטע של אבי העורקים באזור של הבטן. מדובר בתופעה שעלולה לסכן חיים, מכיוון שאבי העורקים עלול להיקרע. המחלה מתפרצת בדרך כלל בקרב אנשים מגיל 65 שנים ומעלה, והיא אינה מלווה בסימנים מוקדמים. משום כך, קשה לגלות את המחלה הזו בזמן ולטפל בה בהקדם.

מי נמצא בקבוצת הסיכון

באופן אוטומטי, האנשים הנמצאים בקבוצת סיכון לחלות במפרצת בטנית הם אנשים מבוגרים, כאשר עם עליית הגיל הסיכוי הולך וגובר. גורמים נוספים יכולים להיות היסטוריה משפחתית של המחלה, טרשת עורקים, מחלות עורקים או הרגלי עישון. אנשים הנמצאים בקבוצת סיכון נשלחים מדי תקופה לבדיקת אולטרסאונד אשר נועדה לגלות את הסיכוי לחות בזמן.

טיפול באמצעות ניתוח

אחת הדרכים לטפל בתופעה של מפרצת בטנית היא בעזרת ניתוח. במהלך הניתוח מחליפים המנתחים את האזור הפגוע של אבי העורקים באמצעות שתל. הניתוח מתבצע בהרדמה מלאה. במהלך הניתוח מבצעים חתך בבטן ופותחים את החלק שנפגע בעורק. לאחר מכן משתילים את השתל אשר יכול לשמש את האדם במשך כ-25 שנים. לאחר הניתוח מרגישים המטופלים בעייפות מוגברת. הם נמצאים בבית החולים במשך שבוע ולעתים אף יותר ורק לאחר מכן משוחררים לביתם. ההחלמה המלאה מצריכה כמה שבועות.

תיקון אנדו וסקולרי

לעתים עוברים המטופלים תהליך אשר נקרא תיקון אנדו וסקולרי. מדובר בניתוח קטן המבוצע בהרדמה מקומית או תחת השפעת טשטוש. במהלך הניתוח חותכים חלק קטן בתוך המפשעה ומעבירים את הצנתר למקום של המפרצת. לאחר מכן מחדירים את השתל ומוציאים את הצנתר. פרוצדורה זו מורכבת הרבה פחות מהניתוח, אך היא אינה מומלצת לכל מטופל ומטופל. משום כך, לפני ביצוע הפעולה מבצע הרופא בדיקות מקיפות כמו בדיקת תפקודי לב ריאה. מטופלים אשר עוברים את הפרוצדורה הרפואית הזו משוחררים הביתה כעבור יומיים, עם כי הם נשארים במעקב ונדרשים לבצע בדיקות אולטרסאונד ולפעמים גם CT.

בית וגינה בריאות זוגיות טכנולוגיה ואינטרנט כללי לימודים נופש ואטרקציות פיננסים קוסמטיקה ואופנה רכב
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
חורים בפנים בגיל ההתבגרות? מה עושים?
אנשים רבים מוצאים עצמם לעיתים עם פצעים מוגלתיים בפנים, בהם לעיתים קשה מאוד לא לגעת. העניין עשוי ליצור...
קרא עוד »
דצמ 28, 2015
ויהי אור: חידוש מטבחים לבנים
הבית שלנו מורכב מהמון המון חדרים שלכל אחד מהם חשיבות ויש לתת את הדעת על כך. כך לדוגמא חדר הילדים וחדר...
קרא עוד »
יונ 28, 2018
אילו מוצרים לקחת אתך כאשר אתה יוצא לטיול עם תינוק שנולד זה עתה?
כאשר יוצאים לטיול עם תינוק שזה עתה נולד, חיוני לארוז את הדברים החיוניים הנכונים כדי להבטיח את שלומם,...
קרא עוד »
יול 05, 2023