הפלות חוזרות – גורמים ודרכי טיפול

הפלות חוזרות

מהי הפלה חוזרת?

המונח 'הפלה' באופן טבעי יוצר קונוטציה שלילית ותמיד גורם לחששות רבים. אמנם רוב ההפלות הידועות בימינו הן הפלות מלאכותיות בה אישה מעוניינת להפסיק את ההיריון שלה בצורה יזומה וגם הפלה טבעית היא עניין מוכר שקורה בגלל נזק שנגרם לאישה או לעובר בשלב מתקדם של ההיריון.

הפלה ספונטנית לעומת ההפלות הללו היא הפלה שמתרחשת באופן טבעי בשלב מוקדם מאוד בהיריון, ברוב המקרים לפני שלעובר יש דופק ובחלק מהמקרים אפילו לפני שהמחזור החודשי מופיעה. אחרי שלוש הפלות כאלו הן נקראות הפלות חוזרות ויש צורך לברר מהי הסיבה.

האם הפלה חוזרת זה דבר מסוכן?

הפלה ספונטנית קורת לכשישה עשר אחוזים מההריונות כאשר רק חמישה אחוזים מהם מתרחשות אחרי שלעובר יש דופק. מייחסים את ההפלה הזו לטעות גנטית חד פעמית של העובר שמהווה מין סלקציה טבעית שמונעת הריונות בהם התפתחות העובר אינה תקינה. במידה ומתרחשות הפלות חוזרות, המצב הרפואי מחייב בדיקה ובירורים כדי להבין מהם הגורמים להפלות החוזרות, כיוון שיכול להיות שיש בעיה אחרת שגורמת להפלה ולא אותה טעות ספונטנית גנטית.

מהם הגורמים להפלות חוזרות?

  • הפלות חוזרות יכולות לקרות גם בגלל מבנה הרחם. בדפנות הרחם יכולים להתפתח שרירנים, פוליפים ועוד בעיות אחרות שיכולות להפריע לעובר להתפתח. הפרעה בהתפתחות ברמה זו יכולה להוביל לבעיות רבות לעובר ואותם ניתן לפתור על ידי שלל תהליכים רפואיים מוכרים בימינו.
  • לפעמים הסיבות להפלות חוזרות הן גנטיות לחלוטין. במצב כזה אין אפשרות לצפות מראש את ההפלה וגם לא לטפל בה ולמעשה קיים סיכוי סביר שבסופו של דבר עובר יצליח להתפתח כשהטעויות הגנטיות לא יופיעו. זהו עניין של הסתברות וכל מה שנשאר זה להמשיך לנסות להיכנס להיריון עד להתפתחות תקינה.
  • אחד הגורמים להפלה חוזרת הוא אי ספיקה של צוואר הרחם במצב כזה יש צורך לבצע קשירה ש צוואר הרחם בתהליך חירום לכל דבר ולפעמים ההפלה עצמה תהיה בלתי נמנעת, אם כי בהיריון הבא צפויה התפתחות תקינה של העובר.
  • הפלה חוזרת יכולה לקרות בעקבות בעיות אוטואימוניות. מחלה אוטואימונית היא מחלה בה הגוף תוקף את עצמו וכך העובר עלול להיות בסכנה. יש צורך להעניק טיפול תרופתי כדי לאזן את המחלה ולאפשר לעובר להתפתח.

הנזק שאנו יוצרים לגוף שלנו בעצמנו

הנזק קשה שיכול לקרות לגוף בזמן ההיריון הוא גם אחד מהנזקים הכלל עולמיים והוא העישון, כאשר גם נטילת תרופות מעלה את הסיכוי לבעיות בהיריון. צריכת תרופות מוגברת יכולה להזיק להיריון ויכול להיות שהיא הסיבה להפלות חוזרות ונשנות. גם עישון מזיק מאוד בכל שלבי ההיריון ומומלץ להימנע ממנו לחלוטין, כמו גם שתיית אלכוהול. הנזקים הגופניים שנוצרים אמנם נראים לנו זעירים אך יכול להיות שהם הגורמים להתפתחות לא תקינה של העובר ולהפלה שלו.

כיצד מתמודדים עם ההפרעה הגנטית?

הפרעה גנטית שגורמת להפלות חוזרות היא אמנם הפרעה מאוד לא מובנת ביחס לאחרות אך היא יכולה להסתדר מעצמה. מדובר על הפרעת כרומוזמטית, שנובעת מהמילה כרומוזום, מולקולה שמכילה את החומר התורשתי, שיכולה להגיע באופן אקראי לחלוטין ללא יכולת צפייה מראש. השילוב של הכרומוזומים שמרכיבים את החומר הגנטי של העובר בשילוב של שני ההורים יכול ליצור בעיה התפתחותית. בהפרעה אקראית אמנם אין הרבה מה לעשות מלבד להיכנס להיריון מחודש, אך בהפרעה שעוברת בתורשה ניתן לבצע אבחון גנטי טרום השרשה.

גם מקטינים את הסיכוי להפלות חוזרות

מניעת הפלות חוזרות מאוד תלויה בסיבה שבגינה הן נוצרו. במידה ומדובר בהפרעה במבנה הרחם יש צורך לבצע אבחון וטיפול בהתאם לפגיעה, כמו למשל הוצאה של שרירנים או קשירת רחם. במידה ומדובר על צריכת חומרים שפוגעים בהתפתחות תקינה כמו למשל אלכוהול וסיגריות יש צורך להפסיק עמם לאלתר. יש צורך במעקב אצל רופא מומחה שיבצע את כל התהליך באופן המתקדם ביותר ולהקשיב היטב להמלצות ולהראות שלו.

בית וגינה בריאות זוגיות טכנולוגיה ואינטרנט כללי לימודים נופש ואטרקציות פיננסים קוסמטיקה ואופנה רכב
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
הוצאת דרכון אירופאי לישראלים
ישראלים רבים מנסים להוציא לעצמם דרכון אירופאי, על מנת ליהנות מכל ההטבות והזכויות השונות שהוא יוכל...
קרא עוד »
נוב 26, 2017
שיפוץ משאבות – מה לבדוק ולחפש?
כל ציוד טכני, בטח כזה שעושה עבודה נגד הטבע (כמו למשוך מים, מיד נסביר), צריך תחזוקה קבועה ובטח גם שיפוץ...
קרא עוד »
אוג 22, 2017
האם יש טיפול טבעי לחרדות?
התשובה לשאלה האם יש טיפול טבעי לחרדות? היא חד משמעית, כן. המשיכו לקרוא והבינו למה... טיפול מקצועי...
קרא עוד »
אפר 14, 2019