אופניים חשמליות – עתיד ירוק יותר

ב-1999 נחתמה "אמנת קיוטו" – הסכם משפטי בינלאומי אשר מחייב את המדינות המתועשות החתומות עליו לצמצם ב-5.2% את פליטת גזי החממה (ביחס לרמה ב-1990). ב-2009 נערכה ועידת קופנהגן שעסקה אף היא בנושא הסיכונים הגלובליים עקב השינויים האקלימיים והבהירה למי שעוד היה זקוק להוכחה שחיים ברווחה על פני כדור הארץ יתאפשרו בעתיד רק אם יינקטו צעדים משמעותיים לצמצום הפגיעה בסביבה. ב-2015 נחתם "הסכם פריז" שמטרתו הגבלה משמעותית של פליטת גזי החממה וניסיון לשנות את מגמת ההתחממות הגלובלית. כל אותם ועידות והסכמים עסקו בצעדים שעל הממשלות ברחבי העולם לנקוט – אבל גם לכל אחד מאיתנו אחריות על הסביבה ועל כדור הארץ, ואחת הדרכים היותר אפקטיביות ויותר כיפיות היא פשוט לעבור לאופניים חשמליות.

איך אופניים חשמליות מצמצמות את פליטת גזי החממה?

להתחממות העולמית, שעפ"י מדענים רבים עלולה להפוך לקטסטרופה של ממש אם המגמה לא תשתנה, תורמים מספר גזים בעייתיים ובראשם הפחמן הדו חמצני (גזי חממה נוספים הם מתאן, שאחראי לכ-15% מהעלייה בטמפרטורה ורובו הוא תוצר פליטות של בקר וצאן בתעשיות הבשר, ונוקסינים, שאחראים לכ-10% מהתחממות, ומקורם הוא באדמות חקלאיות, תחבורה, תעשיות הכימיקלים וכן תעשיית המזון מן החי).

המרת נסיעה בכלי רכב שפועל על מנוע בנזין מזהם ברכיבה על אופניים חשמליות לא תעלים כמובן לגמרי את תופעת ההתחממות הגלובלית, אולם בכל פעם שאנחנו מוותרים על מכונית או אופנוע אנחנו מונעים פליטת פחמן דו חמצני לאטמוספירה, ובכך תורמים את חלקנו להגנה על הסביבה ולאפשרות לחיות כאן ברווחה גם בעתיד.

בהקשר זה חשוב להדגיש שחלק גדול מהנסיעות שמתבצעות על-ידנו הן אלה היומיומיות (בעיקר לעבודה), ושברוב המקרים מדובר במרחקים קצרים יחסית שבהחלט אפשר לצלוח אותם בקלות ובזריזות גם עם אופניים בעלות מנוע.

למעשה, גם כשהמרחק בין הבית למקום העבודה גדול יותר מטווח הנסיעה הסביר עם האופניים החשמליות, עדיין ניתן לשלב ביעילות בין אופניים לבין תחבורה ציבורית (רכבת או אוטובוס) וכך גם למנוע זיהום אוויר מיותר, גם ליהנות מהדרך וגם לחסוך סכומים משמעותיים.

היעילות האנרגטית האופטימלית של האופניים החשמליות

מחקר שנערך בארה"ב, ואשר השווה בין היעילות האנרגטית של כלי רכב שונים, מצא שאופניים חשמליות יעילות אנרגטית פי 13 יותר ממכונית פרטית רגילה ופי 18 יותר מרכב שטח!

אמנם לכל אחד מזוגות האופניים החשמליות הרבים שכבר מסתובבים בכבישים ישנה עלות אנרגטית מעט שונה (בהתאם לנתוני הרוכבים ואופי הרכיבה), אבל שימוש סביר באופניים עם מנוע צנוע (250 וואט, כפי שמתיר החוק הישראל) אך בהחלט אפקטיבי מצריך כ-350-450 וואט-שעה כדי לעבור 25-30 ק"מ – מזגן ביתי ממוצע צורך כ-1,000 וואט-שעה, כלומר שעת מזגן אחת שקולה לרכיבה של כמה עשרות קילומטרים!

כדאי לדעת שגם אם משווים את פליטת גזי החממה לאורך כל חיי כלי הרכב (כלומר כבר מהשלב שבו הוא מיוצר), כמובן באופן יחסי לקילומטראז' הכולל של כל אופציה תחבורתית לאורך חייה, לאופניים החשמליות יתרון דרמטי על פני האופציות הרלוונטיות האחרות לנסיעות היומיומיות.

איך העתיד באמת יהיה ירוק יותר?

מדינת ישראל חתומה הן על אמנת קיוטו והן על הסכם פריז, והמשרד להגנת הסביבה כבר הצהיר לא פעם שהאופניים החשמליות הן כלי הרכב האופטימלי לשימוש בתוך העיר ולנסיעות יומיומיות, והדגיש גם את שלל היתרונות הנוספים שלהן (הפחתת עומסים בכבישים, זמן הגעה מהיר ליעד, פתרון מעולה למי שאין לו רכב ו/או רישיון ו/או רוצה לצמצם משמעותית את הוצאות הרכב) – יש לקוות שהממשלה תתנהל בהתאם ותקל על רכישת אופניים עם מנוע ושימוש יעיל ומהנה בהן, ובפרט דרך סבסוד כלי הרכב של העתיד וסלילת שבילי אופניים רבים.

 

בית וגינה בריאות זוגיות טכנולוגיה ואינטרנט כללי לימודים נופש ואטרקציות פיננסים קוסמטיקה ואופנה רכב
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
תיקי ילדים מדליקים בשלל סגנונות
אין שום ספק כי הילדים של היום שונים לחלוטין מהילדים של פעם. אם פעם, לפני 2 – 3 עשורים בלבד, רוב הילדים...
קרא עוד »
מרץ 18, 2019
אימון לשיפור הביטחון העצמי
כל הילדים נולדים עם ביטחון עצמי טבעי וסקרנות לגלות את העולם, אבל נסיבות שונות וגם חינוך סביבתי...
קרא עוד »
מאי 20, 2016
תיקי עור למחשב נייד
עולם תיקי העור, מתרחב מאוד מיום ליום. העור הינו החומר האיכותי השימושי והפופולרי ביותר. הוא משמש...
קרא עוד »
מרץ 23, 2021