טיפול סיעודי
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

מהם הסימנים שכדאי לחפש טיפול סיעודי?

משפחות מוצאות את עצמן במצבים קשים בהם הם נאלצים לצפות בהתדרדרות מתמשכת של אחד מבני המשפחה. הם מוצאים את עצמם נהיים יותר ויותר אחראים עליהם, ומשעבדים את חייהם כדי לעזור לבן המשפחה הזקוק לעזרה. אך מתישהו, מגיע שלב, שבו צריך לבקש עזרה, ולפנות לשירות טיפול סיעודי.

מתי צריך לפנות לעזרה?

אם אתם שמים לב שבן המשפחה נעשה יותר ויותר תלותי בכם, פקחו עיניים, ובדקו, האם אתם זקוקים לעזרת טיפול סיעודי. קיימים מספר סימנים אליהם צריך לשים לב. וביניהם:

  • שכחה – יש להבדיל בין שכחה שבאה עם הגיל לבין שכחה שמשפיעה על מהלך החיים של הקשיש, וגורמת לו לקושי לטפל בעצמו. שכחה כזו יכולה לידי ביטוי כשהוא שוכח לקחת תרופות שהוא רגיל לקחת באופן קבוע, או שהוא לפתע לא זוכר איך להגיע לחדר מסוים בבית. זה יכול להגיע למצבים בהם הקשיש לא זוכר איך ללבוש בגדים מסוימים.
  • קושי בביצוע משימות – הקשיש לא מסוגל לבצע משימות בסיסיות כמו להתלבש, להתקלח, למזוג כוס מים ועוד..
  • התדרדרות פיזית – הקשיש מתלונן על בעיות פיזיות. אתם מתחילים לשים לב לירידה בתפקודים קוגניטיביים, ושהקשיש לא מסוגל ללכת בלי עזרה חיצונית.

במידה והסימנים הללו נשמעים לכם מוכרים, אל תתביישו לבקש עזרה, ופנו לשירותי טיפוליים סיעודיים.

טיפול סיעודי

תהליך קבלת הטיפול הסיעודי

תהליך הבקשה עלול לקחת זמן רב. לכן, במידה ואתם מתחילים לשים לב לירידה ביכולת, ומתחילים להרגיש עומס רב בטיפול בקשיש, פנו באופן מיידי לקבלת טיפול סיעודי. ככל שתתחילו את התהליך של בקשת הטיפול הסיעודי יותר מהר, כך תוכלו להבטיח איכות חיים טובה יותר גם לקשיש וגם לכם.

הטיפול הסיעודי כולל:

  • הקלה בתפקוד הכולל של הקשיש תוך כדי שמירה על אורח החיים שהוא רגיל אליו
  • עזרה נפשית
  • עזרה היגיינית, הכוללת: מקלחת, חיתולים, הלבשה…
  • ניהול משק בית הקשיש, כולל ניקיון, קניות, בישול..
  • טיפול רפואי הכולל אחראיות לסיפוק תרופות מתאימות, עירויים בשעת הצורך, פגישות עם רופאים

המטפל לוקח על עצמו אחראיות רבה וחשוב לבדוק שמדובר באדם סבלני ורך, בעל מחויבות ויכולת לתת מענה לקשיש בכל שעה. חשוב לבדוק את אופי המטפל, את היכולת שלו לקחת אחראיות ולתת אהבה לאדם שכל כך חשוב לכם. בדקו המלצות קודמות שלו, האם הוא מומחה לטיפול סיעודי, והאם היכולות שלו תואמות את הציפיות שלכם. חשוב שתבחרו אדם שתסמכו עליו, שכן, הוא יבלה את מרבית הזמן שלו עם האדם האהוב עליכם.

Share this post

גלילה לראש העמוד