השבחת קרקעות
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

השבחת קרקעות

כל מי שעוקב אחר העיתונות הכלכלית ובפרט אחרי המוספים והמדורים שעוסקים בנדל"ן וקרקעות, יצא לו בוודאי להיתקל יותר מפעם אחת במונח השבחת קרקעות. למישהו זר שאיננו מכיר את הנושא זה נשמע בוודאי כמו עניין טכני, בו משתמשים בחומרים שונים בשביל להפוך את הקרקע למשובחת יותר. אך בעולם הנדל"ן, המשמעות של השבחה הוא שונה.

השבחת קרקע היא למעשה תהליך שנועד להגדיל את הרווח שניתן לייצר עליה. למשל, אנחנו יכולים למצוא משקיעים שקונים קרקע במחיר זול, קרקע שאם ישתמשו בה כפי שהיא לא ניתן יהיה לעשות בה יותר מדי, אך אחרי שהמשקיע משביח אותה בצורות שונות, כפי שנוכל לראות מיד, ערכה עולה והיא הופכת להיות הרבה יותר אטרקטיבית.

בעיקרון נהוג לבצע השבחת קרקע משני טעמים, ראשית בשביל לעלות את הערך שלה על מנת שיהיה ניתן למכור אותה במחיר גבוה, שנית, בשביל שיהיה ניתן להשתמש בה. יש קרקעות שאינן משובחות ולא ניתן להשתמש בה, אך אחרי שמשביחים אותה, אפשר לבנות עליה בניין מגורים או מבנה עסקי.

הדרכים להשביח קרקע הן, שינוי היעוד של הקרקע, מקרקע חקלאית לקרקע שמיועדת למגורים או מסחר. מדובר בשינוי מאוד פופולארי בישראל, מאחר וחלק גדול מהקרקעות נחשבות לקרקע חקלאית, ומאחר ויש צורך בקרקעות לבנייה אז נהוג להשביח אותן בצורה כזו. שיטה אחרת להשבחת קרקע הוא הוספת זכויות או שיפור זכויות, נניח אם מדובר בקרקע שמיועדת למבנים עד ארבע קומות, אם משפרים ומוסיפים זכויות אפשר להוסיף עוד 4 קומות, ואז יש אפשרות לבנות בניין עם 8 קומות. מבחינה כלכלית זה מאוד משתלם.

צריך לומר, בדרך כלל מי שמבצע השבחת קרקע הן חברות בנייה או קבלנים שמעוניינים לרכוש את הקרקע בשביל לבנות עליה. במקרים מסוימים, כמו במקרים של קרקע חקלאית גם אנשים פרטיים מבצעים השבחה. זה תהליך שלוקח זמן, דורש הרבה מאוד פרוצדורות, בירוקרטיה והוא לא תהליך פשוט. אך ברגע שמסיימים את התהליך, מעלים באופן ניכר את ערך הקרקע ואז התשואה עליה עולה באופן כזה שבעל הקרקע מרוויח ממנה.

Share this post

גלילה לראש העמוד