מיגון מבנים
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

מיגון מבנים

בשנים האחרונות, לאור מתקפות מעזה לכיוון יישובי העוטף, החליטו ראשי המועצות האזוריות יחד עם תושבי המקום למגן מה שיותר מבנים כדי להגן על היושבים בהם מפני פגיעות של פגזים ופצמ"רים. כיום כל מבנה שנבנה ביישובים הקרובים לגבול מחויב במיגון. הבעיה היא במבנים הישנים שבהם אין מיגון מבנים ולצורך הגנה על האזרחים בעליהם נדרשים על ידי כוחות הביטחון לעשות מיגון מבנים אלה. בעקבות הדרישה הוקמו חברות המתמחות במיגון מבנים שנותנות ייעוץ ללקוחות. יועצים אלו עובדים יד ביד עם פיקוד העורף והם נצמדים להוראות שניתנות על ידו. לאחרונה, בגלל רצף האירועים, נעשו פעולות מיגון מבנים למבנים ציבוריים כמו בתי ספר, גנים ומבנים ציבוריים נוספים. המדינה עוזרת לבעלי המבנים במימון חלק מהמיגון והיתרה ממומנת על ידי בעליהם.

מיגון מבנים

מיגון מבנים – קווים לדמותו

  • מיגון מבנים כולל הרכבת חלונות עם זכוכית נגד ירי. הקצאת חדר או חדרים לצורך מיגונם כדי שיהיו מקום מחסה בעת מתקפת ירי. לא רק יישובים שנמצאים על הגבול עושים מיגון מבנים. בכל סבב אלימות בין ישראל לחמאס בדרום או חיזבאללה בצפון נשמעות אזהרות של מנהיגיהם על האפשרויות העומדות להם לשלוח פגזים למרחקים גדולים אפילו עד למרכז הארץ, ואכן במבצע צוק איתן נאלצו תושבי תל אביב והסביבה לשבת בממד או בכל אמצעי מיגון אחר בגלל הנשק שכוון כלפיה.
  • בניגוד לבניינים בדרום הארץ הרי שבתל אביב והאזור הצורך במיגון מבנים הוא ממשי אבל קשה לביצוע. יש הרבה מבנים ישנים שאין אפשרות להוסיף להם חדרים. המבנה אינו חזק דיו כדי למגן חדר מחדרי הדירה מבלי לבצע חיזוקו באמצעות עמודים.
  • מיגון מבנים חשוב גם לבניינים ישנים הבנויים באזורים בעלי פוטנציאל לרעידות אדמה. רוב המבנים בישראל אינם עומדים בסטנדרט הנדרש בעת רעידות אדמה. מיגון מבנים באזורים אלה נעשה בחלק מהבניינים בתקווה שלא תהיה רעידת אדמה. מומחים מזהירים שיהיה אסון גדול מאוד באזורים אלו ומספר רב של תושבים יישאר ללא קורת גג.

כל חברות המיגון מחויבת בתו תקן ישראלי מטעם מכון התקנים. לכל חברה יש אתר אינטרנט בו ניתן לקבל מידע אודותיה. באתרים אפשר להשאיר פרטים ליצירת קשר.

Share this post

גלילה לראש העמוד