אבן טבעית למרפסת גינה
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

ריצוף אבן טבעית למרפסת הגינה

סגנון העיצוב המודרני של הבית והגן יצר טרנדים חדשים לעיצוב מרפסת הגינה (אזור הישיבה); קיים מגוון רב של אפשרויות טרנדיות לריצוף חוץ אבן למרפסת, המאפשרות לשלב אלמנטים מהסביבה. ריצוף חוץ אבן טבעית יכול להחליף באופן אלגנטי את מקומם של הדקים ומשטחי החיפוי האחידים.

אבן טבעית לריצוף מרפסת הגינה

לאבנים טבעיות יתרונות רבים בעיצוב חוץ, ביניהם עמידותן לתנאי מזג אוויר קשים. אין צורך בטיפול אינטנסיבי לריצוף האבן; האבנים נשמרות לשנים רבות, אינן מתבלות ומושפעות באופן מינימלי מתנאים סביבתיים. הן מתאימות להפליא לריצוף אזור פתוח ומשתלבות עם ריהוט חוץ במגוון סגנונות.

קיים שני סוגי ריצוף חוץ מאבן טבעית, האחד עובר עיבוד המקנה לאבן מראה אחיד ואילו השני שומר על המראה הפראי והטבעי שלה.
הריצוף המעובד מאפשר לצור ריצוף גאומטרי של המרפסת וסביבתה, בעוד האבן הפראית מאפשרת לשמור על המשכיות טבעית בין חלל הבית לגינה.

אבן טבעית למרפסת גינה

מקור התמונה: 'גן האבן'

תכנון רחבת מרפסת הגינה

את רחבת הישיבה מתכננים אמנם בנפרד מתכנון הבית, אך כדאי לשמור עליה מחוברת מבחינת סגנון עיצוב.

קווי המתאר – תשברו את הכללים! אל תלכו במקביל לגדר ההיקפית של החצר; קווי המתאר של רחבת מרפסת הגינה לא חייב להיות קו ישר, אפשר לתת לו מעט קימורים.

חיבור לבית – השתדלו להתאים את סגנון ריצוף מרפסת הגינה לסגנון הריצוף בחלל הפנימי של הבית; מה הכוונה? לא אותו ריצוף כמובן, אבל אולי לנסות לשמור על גוון משותף, זה יכול לתרום לתחושת המרחב בסלון.

דוגמאות לסוגי אבנים טבעיות בהן ניתן להשתמש לריצוף חוץ של מרפסת הגינה כוללות אבנים פראיות (כגון ג’מעין), אבנים חתוכות ומעובדות (כגון צפחה או סנדסטון), ואבנים טבעיות בחיתוכים ועיצובים מרהיבים!

כדאי לדעת בעת בחירת ריצוף חוץ למרפסת הגינה

תכונות טבעיות – אומנם אבנים טבעיות עמידות מאוד, אך ישנן אבנים המתאימות יותר לסביבה יבשה וחמה ואחרות מתאימות יותר לסביבה לחה. כדי לשמור על המראה המעוצב שלהן כדאי לבחור בהתאם לתנאי הסביבה בהם יותקנו.

גוון הריצוף – אבנים טבעיות ומעובדות קיימות בטווח גוונים גדול, החל מהגוונים הבהירים של האבן הירושלמית ועד לצבע הכהה של אבן בזלת. אפשר לרצף באבנים בהירות או כהות בהתאם לעיצוב הבית, או לחילופין ניתן לעשות ריצוף משולב של אבנים בהירות וכהות.

גודל האבן – לבחירה בין אבנים גדולות ובין אבנים קטנות יש חשיבות מבחינת האפקט הדקורטיבי בעיקר. גם כאן, אפשר לשלב כמה גדלים של אבנים.

משקל אבני הריצוף – אומנם אפשר להתקין ריצוף למרפסת חוץ באמצעות הנחת אבנים בלבד, אך יש לזכור שהצבת אבני ריצוף ללא תשתית מתאימה יכולה לגרום לשקיעתן וחבל!

מרווחים בין האבנים – ריצוף חוץ מאבן טבעית שאינו מכיל מרווחים מספק מראה רציף לשטח ומאפשרת מדרך אחיד. עם זאת, מיקומה של המרפסת כחלק החיצוני של הבית מאפשר לבחור עבורה ריצוף אטרקטיבי מאבנים טבעיות עם צמחייה המשתלבת במרווחים שבין האבנים.

Share this post

גלילה לראש העמוד