התעללות רגשית כחלק מאלימות במשפחה

רינת אישה נאה בעלת עסק בת 35 סיפרה לכולם על משפחה נפלאה ומאידך סיפרה כי יש שם לא מעט התפרצויות של כעס ועצבים. היא הרגישה כי היא כמו נבלעת, לא קיימת, מחוקה מרצונות הבעל שהיה תמיד במרכז. בכול פעם היה צורך לעמוד לרשות הבעל ולהעניק לו הכול. הבעל היה זה שקובע, למעשה הוא קבע אפילו את סדר יומה של וביקר אותה ללא הרף. גם כשרצתה להיפגש עם חברות היה גורם לה לא לרצות לצאת בשיטות מניפולטיביות למכביר. עם השנים התנהגותו החמירה ואף עירבה בתוכה מה שהתברר לה בסופו של דבר כמו אלימות במשפחה. מה עושים? איך משאירים את זה מאחור? איך מפסיקים להתכחש לזה?

כפי שניתן להבין, זוהי למעשה דוגמא של אלימות במשפחה. במשך שנים התעללות נפשית ורגשית קשות מצד הגבר. כאמור, נראה כי המשפחה מתפקדת מדהים ומאידך, הקללות, האיומים והפחד לא מסתלק, הוא שם לאורך כל הדרך.

אלימות זה רק פיזי?

זהו שלא, כאשר מדברים על אלימות במשפחה, גם אותה אלימות ללא מכות נחשבת אלימות לכל דבר. אלימות כלפי בן הזוג או הילדים יכולה להתבטא גם בעניין של התעללות רגשית וזה יכול להימשך שנים אם לא שמים לזה סוף. לרוב, זה יכול בסופו של דבר לפגוע בנפש האדם. כמו אגרוף, כך ההתעללות הרגשית, פוגמת בחיים עצמם ומאיימת לפרק אותם. אז מזה אלימות מילולית? לרוב באה לידי ביטוי בקללות, צעקות ועוד עלבונות כאלה ואחרים.

תסמיני אלימות הרגשית

התעללות רגשית שהיא למעשה אלימות לכל דבר, באה לידי ביטוי במילים פוגעניות מעליבות, ביכולות של הגבר לבטל ואף לזלזל, בהבעת פנים מקפיאה ועוד.  כמו כן, ניתן לראות מאותה התעללות רגשית גם את הפעלת הסנקציות הרגשיות, איומים, הפחדות, האשמות בלי הרף וכמובן שיפוטיות ורכושנות. התנהגויות הללו מתרחשות כדי להשיג כמה שיותר שליטה על האחר ובפרט בנפשו. הרעיון של ההחלשה וההקטנה הינם כדי להפחית את הדימוי והערך כלפי עצמו וכך גם להגביל את החופש שלו. חשוב לציין, כאשר יש אלימות רגשית, לא ירחק היום בין תדירות האירועים שבהם תופיע גם האלימות הפיזית.

כיצד נכון לנהוג?

כאמור, חשוב לציין כי אין סיבה לחיות בפחד או בטרור מתמיד. לא צריך לתת לנשמה לספוג את כל המצב הזה. אז נכון, קשה לאזור אומץ וכוח ולשנות מצב ומאידך, חשוב מאוד להיעזר בסביבה התומכת או להשתחרר באמצעות מטפלת זוגית שיכולה להעניק לכם כלים לצאת מן המלכוד הנורא הזה. הרעיון הוא לעשות את החיבור העצמי ולאזור כוחות נפשיים כדי לצאת לדרך אחרת, דרך חדשה וחזקה.

זה אולי לא יהיה קל, מאידך, זה בהחלט אפשרי וזה יעזור לכם לגעת במקומות העמוקים ביותר ולהשאיר את האלימות הרבה מאחור.

בית וגינה בריאות זוגיות טכנולוגיה ואינטרנט כללי לימודים נופש ואטרקציות פיננסים קוסמטיקה ואופנה רכב
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
החלפת צילינדר
אחת משיטות הפריצה הנפוצות בישראל ובעולם בכלל היא שיטת ה"באמפקי". מה זה אומר? באמפקי זה בעצם הקפצה של...
קרא עוד »
אוג 08, 2018
זוג נעלי כלה נוחות המתאימות ליום הגדול שלך
יום החתונה הוא היום החשוב ביותר בחייה של אישה. זה הזמן להיות מהממת, אלגנטית, ולהראות את האהבה וההערכה...
קרא עוד »
נוב 09, 2022
טיסה במסוק – חוויה זוגית מרגשת
מה יכול להיות יותר מרגש ויותר מעניין, מאשר טיסה במסוק? כל אחד היה שמח ליהנות מהחוויה המיוחדת והמלהיבה...
קרא עוד »
יול 29, 2020