אלימות במשפחה

אלימות במשפחה היא נושא כאוב במיוחד. אלימות במשפחה מוגדרת ככל מעשה אלימות מכוון או שאינו מכוון כלפי כל אחד מבני המשפחה. אלימות כלפי ילדים, בין בני זוג ובין שאר בני המש]חה הגרעינית והמורחבת מהווים עילה לתביעה, לפניה לסיוע ועזרה ולדיווח לרשויות.

תופעת האלימות במשפחה

אלימות במשפחה המתרחשת בין ההורים או בני הזוג יכולה להתבטא באלימות מילולית, ביחס גרוע ופוגעני ובפגיעה פיזית או נפשית של ממש. גם פגיעה מינית בתוך המשפחה נחשבת כמעשה אלים ונכללת תחת ההגדרה של אלימות במשפחה.  כל התנהגות מהסוג המפורט כאן תיחשב כמעשה אלים או כפעולה אלימה בתוך תא משפחתי: איומים, מכות, השפלה, אלימות כלפי חפצים בבית, הטרדה מילולית או פיזית, הגבלה, יחס תוקפני מכל סוג שהוא, בידול חברתי, שליטה רודנית בכלכלת הבית, מניעת שימשו בכספים, השלכות של חפצים, פגיעה או תקיפה מינית או כל ניסיון לשלוט ולרדות באחר.

על סמך מחקרים רבים שבחנו ובדקו את תופעת האלימות במשפחה, ברוב המקרים מדובר בבן זוג או בהורה המונע על ידי מניעים כוחניים כאלה ואחרים ו/או סובל מעצבים ומכעסים ועל כן מנסה לכפות את שליטתו על בן או בת הזוג ו/או על הילדים. בצער רב, בעשור האחרון ישנה מגמה של עליה במקרי האלימות במשפחה במדינת ישראל ולשירותי הרווחה ורשויות החוק לא חסרה עבודה. מדי יום מתקבלות פניות רבות ותלונות על מקרים כאלה ואחרים של אלימות במשפחה. חלקם שקריים, חלקם מקריים וחלקם מסכנים חיים באופן מידי וממשי. המרחק בין פגיעה מתמשכת באחד מבני הבית ועד לניסיון לרצח או פגיעות פיזיות ונפשיות חמורות ביותר הוא לפעמים די קצר ועל כן חשוב לדווח ישר באם יש כל חשד כי אדם שאתם מכירים סובלת מאלימות במשפחה או אם חס וחלילה אתם עצמכם קורבן לאלימות במשפחה.

אלימות במשפחה- התנהגות אלימה בין בני זוג וכלפי ילדים

מתברר כי אנשים המתאפיינים בהתנהגות אלימה כלפי בני משפחתם בין אם מדובר בבני או בנות זוגם או בילדיהם, מנהלים אורח חיים רגיל למדי ולא בהכרח ניכרת עליהם הנטייה להתנהגות אלימה.. בבית הסיפור הוא אחר. במקרים אלו קשה יותר לפתור מצבים של אלימות במשפחה שכן עוטה מסך ערפל על המתרחש בבית וכביכול כלפי חוץ הכל בסדר. בשל עובדה זו פעמים רבות ילדים או בני זוג חוששים לפנות למשטרה או לגופי הרווחה על מנת לקבל עזרה כי הם מרגישים שלא יאמינו להם, וממשיכים לסבול בשקט.

לכן חשוב מאוד לא להסס ולפנות לקבל עזרה באופן מידי. אל תחשבו אם יאמינו לכם או לא, ואל תחששו לדווח על בעיית אלימות במשפחה גם אם אתם סבורים כי אין סיכוי האדם המתעלל כביכול ינהג כך. זכרו כי פעמים רבות קורה הרבה דווקא מתחת לפני השטח ואם אפשר להציל חיי אדם אז זו חובתנו המוסרית.

בית וגינה בריאות זוגיות טכנולוגיה ואינטרנט כללי לימודים נופש ואטרקציות פיננסים קוסמטיקה ואופנה רכב
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
המקרה המשכנע לניהול דיור משותף: 16 הטבות מוחשיות
כניסה לתחום של ניהול דיור משותף פותחת מערך של תגמולים. בעוד שקיימים אתגרים, היתרונות יכולים להיות...
קרא עוד »
יול 28, 2023
תחפושות
העונה הכי חמה של התחפושות היא כמובן עונת חג הפורים וחודש אדר באופן כללי. אך האמת היא שלא רק בחודש אדר...
קרא עוד »
נוב 09, 2020
איך להוריד אחוזי שומן בבטן מהר
לא מעט אנשים כיום מעוניינים לבצע שינוי באורחות חייהם בכדי לחטב את גופם, להעניק לו מראה טוב ולשמור על...
קרא עוד »
ספט 06, 2017