טיפים לשמירה ותחזוקת הגינה הביתית

אור, אוויר, מים ואדמה נכונה יכולים להבטיח תחזוקה נוחה ויעילה של הגינה הביתית לאורך שנים רבות. אבל איך יודעים מתי לבצע גיזום עצים ומה הדרך הנכונה להזין את הצמחים? קבלו את המדריך המלא

תחזוקה של הגינה הביתית יכולה להתבצע בתור תחביב או באופן מקצועי. עם זאת, מי שאוהב לשמור על הגינה בעצמו צריך להקפיד על מספר כללי מפתח:

א. מיקום נכון וחשיפה לאוויר – צמחים זקוקים לאוויר כי הם ניזונים מחמצן, פחמן דו חמצני וחנקן. יש להקפיד על מיקום נכון של הצמחייה ובמידת הצורך לשנות אותה כדי לחשוף את הצמחים לאוויר. חשוב לשים לב בעיקר למחסור בתחלופת אוויר, שנובע מחסימה של הפיוניות והשורשים. זו גם הסיבה בגללה לא כדאי לגדל צמחים במקומות סגורים ללא פתרון טכנולוגי מתאים.

ב. אור – מזג האוויר בישראל נחשב אידיאלי עבור תחזוקת הגינה הביתית. התפקיד שלכם הוא לדאוג שלצמחים יהיה אור ולעשות הכל על מנת שהם ישלימו את תהליך הפוטוסינתזה. מצד שני, כל צמח זקוק לכמות שונה של אור ולכן אפשר להתייעץ עם מקצוע לגבי גיזום עצים והחלפת מיקום של עצים בהתאם לכיוון השמש.

ג. אדמה ומים – הצמחים זקוקים להשקיה שוטפת אבל לכל צמח דרישות השקיה שונות. את הדרישות המתאימות תוכלו לברר מול המשתלה שבה קניתם את הצמחים, או על בסיס מידע שמופיע באתרי האינטרנט. בנוסף, עליכם לדאוג לאדמה שתפקידה לשמש כמצע שתילה פיזי לשורשים ולהזין או הצמח באלמנטים מסוימים. תנו עדיפות לאדמה איכותית ובחנו את הקרקע המיועדת עוד לפני שאתם מקימים את הגינה.

מתי מבצעים גיזום עצים?מחסן גינה

גיזום עצים הוא בין הפעולות החשובות ביותר שאפשר לבצע כדי לתחזק את הגינה הביתית. הגיזום מומלץ בדרך כלל לקראת סוף החורף, אולם במידה ורוצים להמריץ את הצמיחה אפשר לעשות זאת גם בסמוך לעונת האביב. במסגרת הגיזום אפשר לבחור האם להסיט את כיוון הגידול הרצוי על ידי בחירת ענפים או עיניים בכיוון הנדרש.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, אין קשר בין גיזום עצים לבין הזנה שלהם. כל הצמחים דורשים מינרלים כדי להתפתח ולייצר באמצעות תהליכים כימיים תרכובות שיעזרו להם לצמוח ולהניב פירות. בגינה הביתית בדרך כלל מדובר על תזונת מאקרו שכוללת פחמן, מימן וחמצן ותזונת מיקרו שבה בין היתר ברזל, נחושת, אבץ ומכלור.

סוגי גינון והבדלים בין סגנונות תחזוקה

יש להתאים את התחזוקה לאופי הגינה ולסגנון הגינון הרצוי. בגידולי אדמה למשל אפשר ליהנות מעלות נמוכה ונגישות, אך יש צורך בעבודה פיזית קשה ובהתאמת חומרי הדברה למזיקים ומחלות.

לעומת זאת, בגידול בחממה ביתית ניתן להעניק לצמחים סביבה אידיאלית אבל נדרשת השקעה ראשונית לא מבוטלת. גם בהקשר הזה אפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי התאמת התחזוקה לסוג הגינון.

בית וגינה בריאות זוגיות טכנולוגיה ואינטרנט כללי לימודים נופש ואטרקציות פיננסים קוסמטיקה ואופנה רכב
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
גישור גירושין
שיעור הגירושים נמצא במגמת עלייה מאז שנות ה-80, והוא כעת בשיא של כל הזמנים. כולנו מודעים לעובדה שגירושים...
קרא עוד »
יול 03, 2022
יתרונות של חולצות מודפסות
חולצות מודפסות זהו מוצר שאנחנו פוגשים בהרבה מאוד מקומות. מדובר במוצר נצרך במיוחד אשר משמש קבוצות...
קרא עוד »
ינו 29, 2019
רשת אחת המון אפשרויות
אם אתם מחפשים עבודה אחרי הצבא, חשוב שתדעו כי ישנה רשת מלונות ארצית אשר מציעה מגוון רחב של משרות עבור...
קרא עוד »
פבר 10, 2020