מעקות
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

מעקות

אין כמעט מבנה בארץ שלא נמצא בו מעקה אחד ויותר. למעקה יש מספר מטרות שהראשונה בהם היא הגנה. מדרגות ללא מעקה מהווים אזור מסוכן שיאפשר למשתמשים ליפול. יש מקומות בהם המדרגות מוגנים מצד אחד על ידי קיר ובצד השני מעקה. המעקה מיועד למנוע נפילה בין המפלסים/הקומות. בבתים שיש בהם יותר מקומה אחת יש גם מדרגות. בכל מקום שיש מדרגות בחלל החדר צריך לשים גם מעקות. מדרגות ללא קיר מצד אחד עושים את המעקות משני הצדדים ומדרגות שצמודות לאחד הקירות צריך מעקה רק מצד אחד. במבנים ציבוריים כמו בתי ספר, בתי חולים, בנקים ובנייני משרדים בנוסף  למעקות על המדרגות יש גם מעקות בחלונות המבנה וזאת כדי להגן על המשתמשים ולמניעת נפילה מקומות עליונות לקרקע.

מעקות

ממה עשויים מעקות

יש סוגים שונים של מעקות ומחומרי גלם שונים. הלקוח יכול לבחור את המתאים לו ביותר. יש שבוחרים מעקה פשוט, ללא עיצוב מיוחד, כזה שמתאים לכל חלל. כדי להבטיח התאמה לעיצוב החדר צריך לצבוע את המעקה בצבע מתאים יש כאלה שדווקא בוחרים לעשות מעקה מעץ עם פיתוחים שונים, מזכוכית או שילוב של שני חומרי גלם ביחד.

מעקות בחדרי מדרגות של בתים משותפים עשויים לרוב מברזל עם מוטות במרחקים שווים האחד מהשני והמעקה מותקן מקומת הקרקע ועד לגג. בבית רב קומתי יש מעלית אחת או יותר ולמרות זאת חדר המדרגות משמש דיירים רבים בשבת חגים. מטרת המעקה למנוע נפילה בין הקומות.

איזה סוגי מעקות קיימים

יצרני המעקות מחפשים כל הזמן עיצובים חדשים והלקוחות יכולים להזמין את העיצוב המתאים לחלל דירתם. יש מספר צורות וחומרי גלם של מעקות. בבתים חשוב שחומר הגלם וצבע המעקה יתאים לעיצוב החדר בכללותו. המעקה חייב להיות מחומר חזק כדי שיוכל להגן על משתמשי המדרגות. המעקה משמש גם כחלק עיצובי של החדר. לדוגמה, בבניינים ציבוריים, בבתי חולים, בקופות חולים ובכניסות לבניינים משותפים יש מדרכות משופעות כדי לאפשר לבעלי נכויות להגיע עם כיסא הגלגלים שלהם או בעזרת הליכון וקביים משני צדי השביל יש מעקות לתמיכה.

איפה מוצאים מעקות

בארץ יש יצרני מעקות שמציעים אותם בדרכים שונות מפרסום באתר האינטרנט, חלוקת פליירים ומגנטים לתיבות הדואר של אזרחי העיר. חפשו באינטרנט יצרני מעקות בהם תוכלו לקבל מידע לגבי סוגי המעקות השונים לצד מחירון וזמן הרכבה. אנחנו לא קונים מעקה בהחלטה רגעית. כדאי לעשות סקר שווקים לגבי עלויות המעקה. רצוי גם לבקר בבתי לקוחות עבר ולהתרשם. כדאי גם לקבל יעוץ של מעצב או אדריכל. בין היצרנים אפשר למצוא יצרני מעקות שמתמחים ביצור מעקות ייחודיים לבריכות שחיה, לבתים פרטיים ולבניינים רבי קומות. בכל בית משותף, אף שיש מעלית, חלק מהדיירים משתמשים בחדר המדרגות. רוב המעקות בבתים משותפים עשויים ברזל שוועד הבית דואג אחת לכמה שנים לצבוע אותם כדי להגן עליהם מפני חלודה.

Share this post

גלילה לראש העמוד