סוגי מזיקים בישראל
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

סוגי מזיקים בישראל

מזיקים הם כמו שמם, חיות מסוימות אשר יכולות להזיק לא רק באופן לא נוח ונעים לבני אדם אלא לגרום לפגיעה בבריאותם, הריסה של רכוש וחיים באמצעות כושר הישרדות גבוהה. לשם הרחקה או הריגה של המזיקים השונים יש את הצורך בהדברה מוסמכת בשל הקושי בהתמודדות עם סוגי המזיקים בישראל באופן עצמאי והתמודדות נגד הקבוצות הרבות.

תיקנים

בישראל מצויים מספר סוגים של תיקנים, הנחשבים כאוכלי כל ובעלי כושר התחמקות גבוה ביותר. לכל סוג של תיקן יש אזור מחייה מועדף לדוגמה: תיקן אמריקאי מעדיף מקומות רטובים וחמים כמו אמבטיה או ביוב, לעומת זאת תיקן גרמני ותיקן פסים אוהבים להיות במקומות נסתרים ויבשים כמו ארונות, מוצרים חשמליים ועוד. התיקן עלול להעביר מחלות לבני אדם מאחר והוא מסתובב במקומות לא נקיים. הדברתו מתבצעת על ידי מדביר מנוסה שמרסס את הבית בחומרי הדברה ולפעמים אפילו מפזר מלכודות על בסיס פרומון.

נמלים

בישראל יש סוגים רבים של נמלים שמתגוררות בתוך קנים שהן בונות בעצמן. נמלים גורמות נזקים לסביבה, ובנוסף ישנן נמלים אשר עלולות לעקוץ או לנשוך ונשיכה כזאתי די כואבת וגורמת לאדמומיות באזור הנשיכה וגורמת לאנשים מסוימים לאלרגיה. הדברתן מתבצעת על ידי מדביר מנוסה שמרסס בחומרי הדברה או שהמדביר מפרז פיתיונות רעילים.

פרעושים

חשוב לדעת להבדיל בין פרעוש לפשפש, הם שני סוגים שונים של מזיקים. פרעושים אינם עצלנים והם ניזונים מדם של בעלי חיים כמו: חתולי רחוב, כלבי בית ואפילו לבני אדם. הן מטילות ביצים באזורים שונים על פרוות בעלי החיים והן נופלות לקרקע ומספר הפרעושים גדל באותו אזור שהביצים בקעו. העקיצות מאוד מגרדות ויכולות לגרום לאלרגיה בעור ולהעביר מחלות דרך הדם. הדברתן מתבצעת בכך שמרססים על גבי החיה הנגוע תרסיס שמתאים לטיפול בפרעושים שאינו רעיל וישנם המלצות על חומרים ידידותיים לסביבה ושהוא מתאים לבעלי דם חם.

קרציות

הקרצייה היא אחת מהטפילים המעבירה מחלות רבות בסביבה, היא שייכת למשפחת העכבישים. הקרצייה קופצת על הכלבים, חתולים, בני אדם וכל מי שיש לו דם חם וניזונה מדמם. כמות רבה כזו של דם מספיקה לקרצייה ליותר משבוע ימים. היא מרכזת את הדם, ואת כל הנוזלים הנותרים משאירה בתוך הגוף. הדברתן מתבצעת בכך שמטפלים בחיה ובאזור בו נמצאת החיה מומלץ להשתמש בחומרים ידידותיים לסביבה ושאינם רעילים לבעלי דם חם.

מכרסמים

בישראל ישנם סוגים שונים של מכרסמים כמו: עכברים וחולדות הגורמים לבעיות חמורות אשר יכולות להזיק לבני האדם ולהעביר מחלות וזיהום לבני האדם. כמו כן מזיקים אלה עלולים לגרום נזק לרכוש בכך שהם מכרסמים אותו והורסים, ומזון שהם יאכלו ממנו ויקלקלו אותו. ניתן לזהות שישנם מכרסמים בבית לפי סימני הצואה שהם משאירים ברחבי הבית. הדברתן מתבצעת על ידי מדביר המפזר מלכודות לתפיסת המכרסמים או פיזור רעל בסביבת הבית כדי שהמכרסם יאכל אותו וימות.

Share this post

גלילה לראש העמוד