איך מזהים ילד מחונן ומה עושים אז ?

הילדים שלנו מבריקים, חכמים ויצירתיים – כל אחד בדרך שלו. לכל ילד ישנם כישורים מיוחדים, כל אחד מצטיין בתחום מסוים, ולכולם יש פוטנציאל להתפתח ולהצליח. התפקיד שלנו כהורים הינו לזהות את נקודות החוזק של ילדינו, ולעזור להם להעצים ולחזק את כישוריהם הטבעיים.

ואומנם, כאשר רוב הילדים מתפתחים בקצב דומה ומציגים יכולות מנטליות ורגשיות בהתאם לגילם ולסביבה התרבותית שלהם, ישנם ילדים שמתבלטים מעל בני גילם בשל כישוריהם המיוחדים. ילדים אלה לעיתים מכונים מחוננים, למרות שהמושג עצמו אינו חד משמעי וקיים סביבו דיון ער, בנוגע להגדרה עצמה ולדרכי הזיהוי והאיתור.

אז מי הם ילדים מחוננים?

ההגדרה המקובלת של מחוננת רחבה מאוד. למעשה היא כוללת ביטוי יוצא דופן בתחומים הקוגניטיביים, המוטוריים או האמנותיים הנמצא בקצה העליון של היכולת בהשוואה לכלל האוכלוסייה באותה שכבת הגיל והסביבה התרבותית.

חלק מהילדים המחוננים מפגינים יכולת מילולית גבוהה במיוחד: הם מתחילים לקרוא ולכתוב מוקדם יותר מהילדים האחרים, מתנסחים היטב, משתמשים באוצר מילים עשיר ולעיתים מדברים "כמו גדולים". אחרים מצטיינים בתחומים טכנולוגיים, עוסקים בחקר הסביבה, פותרים בעיות מתמטיות, בונים מודלים מורכבים או לומדים שפות תכנות באופן עצמאי. ויש את אלה אשר מדהימים את סביבתם בכישורים מוטוריים או אמנותיים: לומדים לנגן בגיל צעיר, רוקדים, שרים או מציירים באופן ווירטואוזי כבר בגילאי הגן, מציגים יכולת פלסטית חריגה, כותבים שירה ועוד.

ילדים אלה, הקרויים לעיתים "ילדי הפלא", מעוררים בנו התרגשות והתלהבות רבה. אך רק מעטים יודעים כי כישוריהם הטבעיים אינם יתפתחו אם לא יקבלו תמיכה מתאימה, עידוד והכוונה. על כך, אנשי החינוך והפסיכולוגים מגדירים מחוננות בגיל צעיר כפוטנציאל בלבד, העשוי להתממש רק בתנאים שמתאימים לו.

כיצד מאתרים ילדים מחוננים?

על פי דעת הרוב, אין צורך במבחנים מיוחדים על מנת לזהות ילד מחונן. מספיק לצפות בו לומד, משחק, עוסק בתחום העניין שלו, יוצר או מביע את עצמו מילולית.

קשה לפספס את התסמינים הייחודיים של ילדים אלה: הם סקרנים מאוד, לעיתים בעלי זיכרון יוצא דופן, נמשכים לכל אתגר לימודי ומסוגלים לשקוע בעיסוקם למשך זמן ארוך בהרבה מזה של ילד ממוצע.

ואומנם, כדי להגדיר ילד כמחונן באופן מקצועי, קיימים מבדקים ייעודיים, המותאמים לגילאים שונים. בישראל מבדקים אלה נערכים על ידי משרד החינוך, במטרה לאתר ילדים המפגינים כישורים קוגניטיביים ברמה גבוהה יותר מאשר 95 אחוז מכלל הילדים באותה שכבת הגיל.

מבחני המחוננים הראשונים מתקיימים כבר בכיתה ב' וכוללים שני שלבים: שלב האיתור המתקיים בתוך בית הספר ושלב המיון הנערך במרכז למידה אזורי. המבחנים מורכבים מנושאים בתחומים שונים המותאמים לרמת ההתפתחות של התלמידים ובודקים את המיומנויות הקוגניטיביות של התלמיד בתחום המילולי, הכמותי והצורתי.

מה כוללות תכניות טיפוח לילדים מחוננים?

ילדים שנמצאו מחוננים על פי תוצאות המבחנים מצטרפים למסגרות חינוכיות ייחודיות – מתכניות טיפוח במרכזי הלמידה, ועד לכיתות מחוננים.

שיעור העשרה מתמקדים בנושאים אשר אינם כלולים בתכנית הלימודים הכללית ומתקיימים פעם בשבוע במקום שעות הלימודים בבית הספר.

כיתות מיוחדות מציעות לילדים מחוננים מסגרת לימודית וחברתית שונה מזאת שבכיתות הרגילות ומאפשרת לילדים ללמוד בקצב מותאם אישית תוך כדי התמקדות בנושאי עניין אינדיבידואליים. לתלמידים בכיתות מחוננים מוצעת תכנית לימודים מורחבת, מאתגרת ואינטנסיבית יותר מזו שמועברת בכיתות הרגילות. לתלמידים מחוננים בחטיבת הביניים מוצעת כיום תכנית לימודים מקוונת הנקראת בית הספר הווירטואלי, המכיל שלל קורסים בתחומים מגוונים. תלמידים מחוננים בגילאי התיכון יכולים לבחור באחת משלל התכניות המיוחדות של משרד החינוך, הבנויות בשיתוף עם גופים אקדמיים, כגון תכניות מחקר המשלבים לימודים במוסדות אקדמאיות, תכניות בתחום קולנוע ואנימציה, כתיבה, מדע או חברה.

טיפים להצלחה במבחני מחוננים

בית וגינה בריאות זוגיות טכנולוגיה ואינטרנט כללי לימודים נופש ואטרקציות פיננסים קוסמטיקה ואופנה רכב
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
אתר הכל לבית בינה
בכל פעם שרוצים לקנות ציוד לבית ולגינה, לא צריך להתבלבל ולקנות בחנות שבה המחירים מופרזים והיצע...
קרא עוד »
מרץ 20, 2022
אביזרי ספורט לבית – 5 אביזרים פופולאריים
בין שלל האביזרים שיהיה ניתן לרכוש לביתכם תוכלו להיות בטוחים כי ישנם אביזרים מסוימים שיהיה מומלץ יותר...
קרא עוד »
ספט 21, 2017
כל מה שצריך לדעת על הסרת שיער בלייזר לכל הגוף: מהיתרונות ועד לטיפולים הטובים ביותר
הסרת שיער בלייזר היא טיפול קוסמטי פופולרי המבטיח לספק עור נטול שיער, לצמיתות. ניתן ליישם את הטיפול...
קרא עוד »
יונ 12, 2023