הדפסת ספרים
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

הדפסת ספרים

אחת העבודות החשובות ביותר של בתי דפוס, מאז היום בו נוצר הדפוס ומהיום בו הוקמו בתי דפוס, היא ללא ספק הדפסת ספרים. אם בתחילת דרכם, בתי דפוס עבדו במשך שעות ארוכות, מדי יום, בשביל להדפיס ספרי דת, ולימים החלו להדפיס ספרי חינוך שונים, אז מן הסתם, שבמאה השנים האחרונות, ואף למעלה מכך, העבודה העיקרית של בתי דפוס היא להדפיס ספרי קריאה, פרוזה, שירה וכדומה.

הדפסת ספרים

הדפסת ספרים היא לא דבר פשוט, למרות שיש היום את כל המכשור שמאפשר לבצע את העבודה בצורה נוחה ופשוטה. מדובר בעבודה מורכבת, מאחר והיא מחייבת גם שימוש באמצעי עיצוב שונים, וגם מחייבת שימוש באמצעי עימוד, כריכה ועוד. לא משנה באיזה ספר מדובר, הרי שיש צורך בכל האמצעים הנדרשים בשביל להפיק בסופו של דבר ספר אותו יהיה ניתן להוציא לאור.

כאן צריך לומר, לא כל ספר בהכרח מיועד למכירה. ישנם ספרים שמיועדים לשימוש אישי, ישנם ספרים שמיועדים למתנה עבור קבוצה מצומצמת של אנשים. אך אין ספק שמרבית הספרים המודפסים בבתי דפוס, מיועדים בסופו של דבר לשיווק עבור הקהל הרחב.

הדפסת ספרים זה לא עניין פשוט ולכן גם לא כל בית דפוס מתעסק בזה. ישנם בתי דפוס קטנים שאין להם את האמצעים ולא את כוח העבודה שמאפשר להם להציע הדפסה שכזו. לכן הם בוחרים שלא להציע שירות כזה לקהל הלקוחות. לעומת זאת, ישנם בתי דפוס שמתמחים בכך, ובמקרים רבים זו העבודה העיקרית שלהם. ברמת העיקרון, חוברות הוצאות ספרים מחזיקות בתי דפוס משלהם לצורך הדפסת ספרים אשר יימכרו בחנויות השונות או יוצעו לקוראים בספריות הציבוריות.

כאמור, תהליך הדפסת ספרים הוא לא תהליך פשוט, מדובר על תהליך שמכיל מספר שלבים. הראשונים שבהם, כלל לא קשורים לדפוס אלא יותר לעיצוב של הספר ולהחלטה כמו, באיזו כריכה להשתמש ובאיזה סוג נייר. רק אחרי שמקבלים את כל ההחלטות, ניגשים אל בית הדפוס ומבצעים את ההדפסה של הספרים, בהתחלה מדפיסים ספר אחד ואם הוא טוב, אז ממשיכים באותה מתכונת להדפיס את כל שאר הספרים.

Share this post

גלילה לראש העמוד