תיקון חצות
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

kollel chatzos

לא פעם אנחנו יכולים לראות מודעות שמזמינות יהודים ללמוד תורה אל תוך הלילה. על פניו עולה שאלה, כיצד זה אפשרי ללמוד תורה עמוק אל תוך הלילה ואל השעות המוקדמות של הבוקר, לעיתים עד האור הראשון, אז הולכים לישון בשביל לחזור שוב בלילה להמשך תהליך הלמידה.

יש מספר הסברים לרעיון של כולל חצות או לימוד לילה. לפני שאנחנו נציג אותם, צריך לומר, שמדובר על תהליך למידה שמתבצע במקומות שונים בישראל, במיוחד בירושלים, צפת, בני ברק ויישובים אחרים דתיים, אך לא רק שם. התהליך מתבצע פעמים רבות בכוללים של תלמידי ישיבות ואפילו בבתים פרטיים. ישנם רבנים רבים אשר מאגדים סביבם אנשים שונים מתוך כוונה ללמוד תורה בחברותא אל תוך הלילה, עם כל מה שכרוך בכך.

תיקון חצות

הרעיון של לימוד תורה אל תוך הלילה הוא לא חדש, כך הרי היה נהוג לעשות במשך מאות שנים, כך היה נהוג לעשות גם בימי קדם. הרב היה יושב עם תלמידיו והם היו לומדים תורה כל היום וכל הלילה, מתוך מסירות אין קץ ומתוך כוונה לא לתת לשום דבר לגרום להם לסטות מן הדרך.

היום, בעידן בו אנחנו יכולים בקלות להיות מוסטים והדעת שלנו עלולה להיות מוטרדת מדברים רבים בסביבה, יש חשיבות גדולה ללימוד אל תוך הלילה, כאשר שגרת החיים היא שונה, יש יותר שקט, יותר שלווה והרבה פחות הפרעות סביבתיות.

ישנם מקרים רבים בהם לימוד תורה אל תוך הלילה הוא תהליך אשר מתבצע על ידי קבוצה קבועה של אנשים, אך מי שרוצה, יכול למצוא מקומות בהם מוכנים לקבל כל הזמן אנשים חדשים, מה עוד שבחגים, דוגמא שבועות, אנחנו יכולים למצוא מה שנקרא תיקון לילי משותף.

כאן המקום לומר, שאל תיקונים אלו, לא חייבים להגיע רק אנשים דתיים ואפילו לא רק אנשים מאמינים. לא פעם מגיעים אנשים שאין בהכרח קשר לדת, מתוך כוונה ללמוד ולהתעמק, להכיר את הנושא ולהיחשף לפן מסוים, שונה מזה שאנחנו מכירים בחיי היום יום שלנו. זה יכול להיות תרגיל אינטלקטואלי ייחודי ומרהיב עבור כל אחד מאיתנו.

Share this post

גלילה לראש העמוד