אבחון מוקדם של סרטן השד

סרטן השד נחשב לאחד מסוגי הסרטנים הנפוצים ביותר בקרב נשים בעולם המתפתח והמפותח. על פי הערכות, מדי שנה מאובחנות כמיליון וחצי נשים כחולות סרטן, למעלה מחמישים אחוז מהן במדינות מתפתחות. בישראל מאובחנות מדי שנה 5,000 נשים כחולות סרטן. עם זאת, ככל שמאבחנים את המחלה מוקדם יותר כך גדל הסיכוי להירפא ממנה.

אבחון מוקדם של סרטן השד מוגדר כהמלצה של רופאי נשים וכן של העמותה למלחמה בסרטן. על מנת לעודד נשים לפנות לרופא ולבדוק האם הן יש להן סרטן, עורכת העמותה ביחד עם משרד הבריאות, קמפיינים נרחבים בתחום, שמטרתה לעודד נשים בגילאי 50 ומעלה לערוך בדיקות בנושא. הסיבה שהקמפיינים פונים דווקא לגיל זה היא, שמגיל 50 גדל הסיכוי לחלות בסרטן השד. יש לציין, שבעקבות אותם קמפיינים, עלה מספר הנשים שמאובחנות בשלב מוקדם של המחלה, מ57 אחוז ל-73 אחוז, תוך עשר שנים, מה שכמובן הביא לירידה בתחלואה.

מה זה סרטן השד

כפי שניתן להבין מתוך השם, הרי שסרטן השד הוא מצב בו מתגלים גידולים סרטניים באזור השדיים, מדובר בגושים שנוצרים כתוצאה מתהליך לא נכון של חידוש וחלוקת התאים ברקמות הגוף. הגידולים יכולים להיות שפירים (לא סרטניים) וכן ממאירים (סרטניים).

סרטן שד יכול להיווצר מסיבות שונות, כאמור גיל הוא אחד הסיבות השכיחות להיווצרותו, ככל שעולים בגיל כך גדל הסיכוי לחלות במחלה, סיבות שכיחות אחרות הן היסטוריה משפחתית (נשים שיש להן היסטוריה במשפחה של סרטן השד, יש להן יותר סיכוי לחלות במחלה), היסטוריה רפואית (נשים שהתמודדו עם סרטן שד בעבר או מחלה אחרת באזור, הסיכוי שלהן גבוה יותר לחלות במחלה שנית), צפיפות שד, טיפולים בקרינה, טיפולים הורמונליים, וכן אורח חיים לא בריא (עישון, אלכוהול, היעדר פעילות גופנית, השמנת יתר).

כיצד מאבחנים סרטן שד בשלב מוקדם

על מנת לאבחן סרטו שד בשלב מוקדם, יש לשלב בשגרת הבדיקות השנתית שכל אישה עוברת, גם את הבדיקות הבאות: בדיקת ממוגרפיה ואולטרסאונד של החזה, בדיקה קלינית על ידי כירורג שד כולל התייעצות לגבי גורמי הסיכון שציינו קודם לכן וכן רצוי לבצע מעת לעת בדיקות אישיות, מישוש השד באופן עצמאי על מנת לבחון האם מופיעים בו גושים שונים.

כאמור, היום אנחנו יודעים שככל שמגלים את המחלה מוקדם יותר, כך ניתן להתמודד ולהחלים ממנה. לכן, אחד הדברים שחשוב מאוד להיות מודע לו הוא, שאפשר להחלים מהמחלה, אפשר לנצח אותה. אם מגלים אותה בשלב מוקדם, לא צריך להיכנס למרה שחורה או לחשוב על הדבר הנורא מכל, אלא אפשר לטפל בבעיה ולהתגבר עליה.

אך בשביל זה יש לבצע אבחון מוקדם ככל שניתן, וברגע שמאבחנים את המחלה, מיד להתחיל בטיפולים על מנת שהיא לא תתפתח ואז יהיה קשה מאוד להתגבר עליה.

למידע נוסף על כירורגיה ובריאות השד

כל הבדיקות לנשים, תחת קורת גג אחת – בדיקות נשים

בית וגינה בריאות זוגיות טכנולוגיה ואינטרנט כללי לימודים נופש ואטרקציות פיננסים קוסמטיקה ואופנה רכב
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מראה פנורמית
היום ניתן למצוא לא מעט מקומות שונים שבהם מותקנת מראה פנורמית. המטרה של המראה הזאת, היא להגביר את...
קרא עוד »
פבר 27, 2020
מדבקות – כמה דברים יצירתיים שניתן לעשות איתן
מדבקות מסוגים שונים מלוות את חיינו גם בתחום המשרדי/ עסקי וגם בתחום היצירתי/ אומנותי. כיום, יותר ויותר...
קרא עוד »
מאי 08, 2020
פתרונות שיעשו לכם סדר בחדר האמבטיה
רוצים לעצב ולסדר חדש אמבטיה או מקלחת? ישנם פתרונות רבים שיכולים לעזור לכם לסדר את חדר האמבטיה. כיום יש...
קרא עוד »
יונ 21, 2023