ליטיגציה

ליטיגציה, או בתרגום מלטינית "התדיינות", עוסקת בייצוג תיקים במשפט ונחשבת לתחום ההתמחות היוקרתי והמוערך ביותר בין מקצועות עריכת הדין. זהו גם כנראה התחום המשפטי המאתגר ביותר, משום שבניגוד לעורכי הדין הרגילים, אשר פועלים "מאחורי הקלעים", ליטיגטורים נמצאים בקדמת הבמה, ועל כך חייבים להפגין מגוון רב של מיומנויות בתחום התקשורת הבין אישית, כושר השכנוע, כריזמה, דומיננטיות ואינטליגנציה רגשית.

ליטיגציה – מכלול המיומנויות והכישורים הנדרשים לייצוג התיק במשפט

ההצלחה של המשפט עבור הלקוח תלויה במידה רבה בכישורי הליטיגטור. עליו לא רק לגבור על טענתיו של הצד הנגדי אלא גם לשכנע את השופט בצדקתו של טענותיו. כדי לעשות זאת, ליטיגטור חייב לשלב בהופעתו במשפט אלמנטים רציונליים לצד רגשיים, וזאת על מנת ליצור במהלך הדיון אווירה נכונה באולם המשפט ולעורר תגובה רגשית אצל הנוכחים בו.

ליטיגטור טוב הוא זה שיודע להוסיף למשפט אלמנטים של "שואו" דרמטי ומרתק. בין אם התיק דן בנושא סנסציוני מעורר גלים ובין אם מדובר בסך הכל בסוגיה יבשה ללא ענין רב לציבור, האתגר הגדול של ליטיגטור הוא לבנות סביב התיק סיפור שלא רק מוכיח את טענותיו אלא מצליח לרתק את הנוכחים ולעורר אצלם תחושות ההזדהות והסימפטיה.

השימוש בליטיגציה נעשה בכל תחומי המשפט – האזרחי, המסחרי והפלילי. כך, מעבר להתמחות בליטיגציה, ליטיגטור חייב להתמחות בתחום משפטי מסוים ולשלוט בספרי החוק הפועלים בתחום זה.

ליטיגציה, בתור מקצוע משפטי עצמאי הינה תחום חדש בישראל. בעבר נהוג היה להתייחס לליטיגטור בתור חלק מצוות עורכי הדין אשר מנהל ומכין את תיק הלקוח למשפט. אולם כיום, כאשר העולם המשפטי בישראל הכיר בערכו המקצועי של ליטיגטור ובהשפעתו הגדולה על הצלחת התיק, רבים ממשרדי עורכי הדין הגדולים בארץ החלו להקים מחלקות ליטיגציה נפרדות, האחראיות על הצגת התיק במשפט.

התפקיד של ליטיגטור

למרות שתפקידו המרכזי של ליטיגטור הינו הופעה במשפט, עליו להכיר את התיק כבר בשלבים הראשונים של הכנת החומרים. עליו לתכנן את כל המהלכים הנדרשים לייצוג התיק במשפט – הכנת העדים, איסוף ראיות, בניית מערך אסטרטגי וטקטי והערכות להתמודדות עם הטענות של הצד הנגדי. אולם, גם המערך האסטרטגי שהוכן היטב לא יכול להבטיח שהדיון יתנהל כפי שתוכנן. כאשר הצד הנגדי או השופט עצמו "שולף" הפתעה לא צפויה, ליטיגטור צריך לדעת "לאלתר" תגובה יצירתית בהתאם לצורך, לשנות את מערך הטענות כדי לתת מענה הולם לבעיה החדשה. על כך, אחד התכונות המאפיינות ליטיגטור טוב היא גמישות מחשבתית.

 

ליטיגציה – מידע נוסף

ייצוג וייעוץ משפטי על ידי עורך דין

 

 

בית וגינה בריאות זוגיות טכנולוגיה ואינטרנט כללי לימודים נופש ואטרקציות פיננסים קוסמטיקה ואופנה רכב
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
כסאות גיימרים – לבחור את הכסא הנכון
אחד התחומים הכי מתפתחים בשני העשורים האחרונים בעולם המחשבים, הוא ללא ספק תחום הגיימר, קרי עולם...
קרא עוד »
פבר 26, 2020
אדריכלות ועיצוב פנים
לימודי אדריכלות ולימוד עיצוב הפנים זה תחום מבוקש מאוד שרק הולך וגדל. אנחנו עדים היום לעיצובים...
קרא עוד »
יונ 05, 2018
3 סיבות לשקול רפואה תת הכרתית
אם נמאס לכם מהדרך שבה אתם מקבלים טיפול ברפואה הקונבנציונלית, אז ישנו סיכוי לא רע בכלל שרפואה תת...
קרא עוד »
יונ 23, 2017