הרחבות במושבים – מה זה אומר?

הרחבות במושבים

החל משנות התשעים בערך, אנחנו שומעים יותר ויותר את המונח "הרחבות" בהקשר של מושבים ובהקשר של נדל"ן. מה זה בעצם אומר ומה המטרה של אותן הרחבות, למה הן קיימות ומדוע הן נוצרו.

המונח הרחבות במושבים מבטא הקמת שכונות חדשות במושבים (כמו בקיבוצים), לצורך משיכת אוכלוסיות חדשות למקום, בין אם מדובר בבנים או בנות חוזרות, כלומר ילדים של בני המקום שחוזרים אליו אחרי מספר שנים ובין אם מדובר באוכלוסייה חדשה לגמרי.

הרחבות במושבים

הרעיון של הרחבות במושבים הוא למעשה הקמת שכונות חדשות בקרקעות שנמצאות בשטח המושב, מתוך כוונה להגדיל את מספר התושבים בו. נהוג לעשות הרחבות שכאלה, הן בגלל שיש מספיק שטח במקום ובדרך הגדלת כמות התושבים בו, מאפשרים את הגדלת הישוב, אשר במקרים רבים, כתוצאה ממעבר לערים, התדלדל מאוד, וכן זה נועד לעודד מעבר למושבים וקיבוצים רחוקים מהמרכז. להקמת השכונות יש מטרה נוספת והיא פתרון בעיית הדיור במדינה.

על פי רוב, המושבים יכלו להוציא אדמות אשר בשטחם למכרזים, ומי שעמד בתנאי המכרז ויכול היה לרכוש את השטח, יכול היה לבנות עליו. במקרים מסוימים נקבעו תנאים על מנת להגדיר בצורה ברורה מי יכול היה להשתתף במכרז ומי לא.

צריך לציין, הנושא של הרחבות במושבים הוא עניין רגיש ולו מהסיבה, שלא כל אחד יכול היה לקנות את הקרקע ולא כל אחד הורשה לכך. בכל מקרה, מדובר על קרקעות נרחבות אשר הפכו באחת מקרקעות ריקות, לרוב קרקעות חקלאיות יקרות ערך, לשכונות מגורים, ובכך הן הגדילו את כמות התושבים במקום ולא פעם שינו את כל המבנה הדמוגרפי במקום.

לעוד מידע על הרחבות במושבים, לחצו כאן…

חשוב לציין נקודה מהותית, שכונות של הרחבות במושבים, אינן חברות בצורה סדירה במושב (וכך גם בקיבוץ), תושבי השכונות נהנים מזכויות רבות במקום, הם יכולים ליהנות ממתקני המקום, אך זה לא אומר שיש להם זכות הצבעה או זכויות ניהוליות אחרות. זה תלוי בהחלטת המושב ובתקנון שלו.

על כל פנים, הרחבות במושבים שינו לגמרי את תמונת המצב של היישובים בהם נבנו שכונות חדשות, שכונות הרחבה.

בית וגינה בריאות זוגיות טכנולוגיה ואינטרנט כללי לימודים נופש ואטרקציות פיננסים קוסמטיקה ואופנה רכב
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
תיקי ילדים מדליקים בשלל סגנונות
אין שום ספק כי הילדים של היום שונים לחלוטין מהילדים של פעם. אם פעם, לפני 2 – 3 עשורים בלבד, רוב הילדים...
קרא עוד »
מרץ 18, 2019
הרצאות על יהדות
אין זה סוד שהרצאות על יהדות הן מאוד פופולאריות בישראל של שנת 2017. לא מדובר אך ורק על הרצאות של רבנים או...
קרא עוד »
דצמ 04, 2017
עיצוב הבית בסגנון כפרי
המגמה של עיצוב הבית בסגנון כפרי, הפכה לפופולארית במיוחד בעיקר בשל החמימות שעיצוב זה מספק, והתחושה...
קרא עוד »
אפר 18, 2017