מזוזה
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

איך לבחור מזוזה

קניתם במיטב כספכם דירה חדשה משלכם, אתם כבר קיבלתם את המפתח, הבית כבר מרוהט ואתם רק רוצים להיכנס למשכנכם החדש, אז שניה לפני שאתם נכנסים לדירה החדשה שלכם, זה הזמן לחשוב איך לבחור מזוזה.

רגע, אתם אומרים לעצמכם, מה אני צריך לבדוק כשאני רוכש מזוזה? האם היופי הוא העיקר הוא שיש משהו מעבר? מה זה בכלל מזוזה? למה צריך את זה? המאמר הזה נכתב בשבילכם. בשורות הבאות נבין יחד איך לבחור מזוזה מתאימה לבית החדש על פי דרישות ההלכה.

מזוזה – לא רק עיצוב

אז נכון, הדבר העיקרי שאנחנו חושבים עליו כשאנו רוכשים דירה הוא העיצוב שלו. אנחנו נסייר בחנויות ריהוט, מוצרי חשמל ופריטי דקורציה לחדרים, נחשוב על כל כיסא ומיטה שאנחנו קונים, איך הוא יתאים לשאר הפריטים בחדר ולצבע הקיר. אך כשאנחנו מדברים על מזוזות, יש עוד נקודה שחשוב מאוד לזכור.

אנחנו לא קובעים מזוזה לשם היופי, זוהי מצווה ויותר מכך, היא שומרת עלינו ועל הבית מפגעים רעים ונזקים שונים. לכן מעבר למראה החיצוני של המזוזה אנחנו צריכים לקחת בחשבון גם את הפנימיות של המזוזה.

מה זה בכלל מזוזה?

המזוזה מורכבת משני חלקים – בית וקלף. על הקלף יש לכתוב שני פרשיות מהתורה שעוסקים במצוות מזוזה ועניין השמירה עלינו: פרשת 'שמע' ופרשת 'והיה עם שמוע'.

כמו בכל מצווה, גם כאן ישנם דינים מפורטים לגבי הקלף, שעליו להיות כשר ומעוד לשם המצווה כמו בכל תפילין ומזוזות, כמו כן, יש לכתוב את הפרשיות על ידי סופר מומחה בכתב נאה.

בצד החיצוני של הקלף, ירשום הסופר אותיות ש. ד. י. שהם ראשי תיבות של 'שומר דלתות ישראל' שמסמל את כך שאלוקים שומר על דלתותינו ובתינו.

Share this post

גלילה לראש העמוד