הסכם ממון
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

מדריך קצר להסכם ממון

הטבע שלנו כבני אדם הוא תמיד לנסות לחשוב שהדבר הזה לא יקרה לנו. לדוגמה: נכנסו כעת למערכת יחסים טובים, לאחר שנתיים ביחד החלטנו שאנו רוצים להיות אחד עם השנייה כל החיים ולהתחתן. מרוב שאנחנו מאוהבים אנו שוכחים את האפשרות שאולי האהבה הזו תעלה על שרטון או תכלה לאורך הזמן ויהיה צורך לפרק את החבילה. במקרה כזה מרבית הזוגות לא מסיימים את היחסים בצורה יפה ומגיעים למאבק עיקש בבית המשפט היורד לפסים אישיים בניסיון להשיג יותר מהצד השני בהליך הגירושין. אלה המקדימים לעשות ודואגים להסכם ממון טרום החתונה או במהלך נישואיהם כאשר הם ביחסים טובים, יכול ליהנות משמירה על זוגיות טובה ובריאה שאינה תלויה בכסף או ברכוש אלא באהבה וכבוד אחד לשנייה.

אז למה הסכם דווקא עכשיו?

הרי הסכם ממון יכול להעלות עכשיו מחלוקות בנוגע להון ורכוש, להעיר את המתים מה שנקרא ולעורר מהומות על משהו שהוא היפותטי בלבד. אולם זה בדיוק הזמן הכי טוב לעשות את זה. ראשית, הרבה אנשים ראו את הפרצוף האמיתי של הצד השני כאשר החליטו לערוך הסכם ממון דווקא לפני החתונה או כאשר הם ביחסים טובים במהלך נישואיהם. דבר נוסף הוא שכאשר הזוג ביחסים טובים ניתן יהיה לקבל החלטות מושכלות יותר המתחשבות בצד השני וניתן יהיה להגיע להסכם הוגן כלפי שני הצדדים במקרה של חס וחלילה פירוק החבילה. משהו שלא ניתן לעשות במקרה של מלחמה בין שני הצדדים וסכסוך קשה בהליך הגירושין. בעוד אתם מתכוננים ליום סגריר במקרים רבים בחיים, לדוגמה: ביטוח חיים, ביטוח משכנתא, ביטוח בריאות, ביטוח לרכב וביטוחים נוספים – אין סיבה שלא תדאגו גם לביטוח הכספים והממון שלכם בזוגיות שלכם.

מתי נהוג לעשות הסכמי ממון?

הסכם ממון הוא הסכם שנחתם בידי שני בני הזוג והם מנסחים אותו יחד מול עורך דין המתמחה בדיני משפחה ועריכת הסכמי ממון. ניתן לערוך את ההסכם בכל שלב של הזוגיות למעשה. יש כאלה העורכים אותו טרם החתונה כדי להתחתן מאהבה ומהסיבות הנכונות. יש החותמים על הסכם זה לאחר הנישואין כדי ליישב עניינים כלכליים, בעיקר כאשר לאחד מבני הזוג יש יותר נכסים והון מהצד השני או כאשר הוא צפוי לקבל ירושה גדולה או רוצים פשוט לדאוג לכך שכסף לא יהווה פקטור לחיבור ביניהם. יש את אלה שמגיעים להסכם הממון רק במסגרת הליך הגירושין. לבסוף יש את הידועים בציבור שמנהלים חיים משותפים וגרים יחד אך לא התחתנו.

כיצד זה מתבצע ומה כתוב בהסכם?

כדי שההסכם יהיה חוקי הוא צריך לקבל תוקף משפטי. לכן תוכלו לפנות אל עורך דין עמית ורד המתמחה בהכנת הסכמי ממון וניסח כבר מאות הסכמי ממות לזוגות לאורך השנים. עו"ד עמית ורד ישב ביחד אתכם לנסח את הסכם הממון שלכם תוך התחשבות הוגנת בשני הצדדים וביצוע חלק ורגוע של ההסכם. ההסכם חייב להיעשות בכתב וחייב להיחתם בין שני הצדדים.

מה כוללים בהסכם ממון?

בהסכם ממון תצטרכו לכלול את כל הסעיפים הקשורים להון האישי שלכם, לרכוש ולנכסים שלכם ושל בני/בנות הזוג שלכם. ממלאים תחילה את הסעיפים בנושא הרכוש הקיים. כלומר הרכוש שכל אחד צבר עד יום הנישואין ושייך לו. לדוגמה: רכב, כספי פנסיה וחסכונות, הכסף בבנק, עסקים, נכסי נדל"ן, זכויות סוציאליות, תכשיטים, רכוש בעל ערך ועוד. מלבד הרכוש הקיים טוב להכניס גם סעיפים הקשורים לרכוש עתידי. כלומר הרכוש שהזוג יצבור במשותף לאחר חיי הנישואין כמו דירה שרכשו על שם שניהם, רכב, חשבונות בנק משותפים ועוד. בנוסף כדאי להכניס סעיפים עתידיים בנוגע לירושות משפחתיות, זכייה בהגרלה וכו'.

Share this post

גלילה לראש העמוד