קצבה בעבור ילד נכה
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

איך מקבלים קצבה בעבור ילד נכה?

הורים לילדים נכים, זכאים לקבל קצבה אשר תאפשר להם לממן את הטיפולים והשירותים השונים שעליו לקבל כתוצאה מהנכות איתה הוא מתמודד. לא מעט הורים, בוודאי הורים טריים, אינם יודעים מה מגיע להם וכיצד הם יכולים לקבל את זה.

מי אחראי על מתן קצבה עבור ילד נכה ועל בסיס מה זה ניתן

מדינת ישראל קבעה, שהמוסד לביטוח לאומי יהיה אחראי לשלם גמלה להורים שיש להם ילד אשר מתמודד עם נכות. זאת על מנת להקל על ההורים להתמודד עם הסיטואציה בה הם נמצאים.

ההורים יהיו זכאים לקבל את הגמלה החל מהיום 91 להולדתו ועד כשיגיע לגיל 18 ושלושה חודשים. בחלק מהמקרים, הגמלה משולמת כבר מהיום הראשון להולדתו. אבנר הייזלר מסביר כי יש מקרים בהם הגמלה היא זמנית, בהנחה ונקבע שהלקות היא זמנית.

חשוב להדגיש שתי נקודות מהותיות, הראשונה, הקצבה משולמת בהתאם ללקות שיש לילד ומידת התלות שיש לו בזולת (חוסר יכולת לבצע פעולות בסיסיות ואחרות בעצמו). הנקודה השנייה היא, אם הילד מתמודד עם יותר מלקות אחת, הקצבה שההורים יקבלו תהיה על בסיס הלקות שמזכה בסכום גבוה יותר.

מהי הדרך לקבלת קצבה

על מנת לקבל קצבה, יש להגיש תביעה למוסד לביטוח לאומי, בעזרת מסמכים והוכחות רפואיות שונות. לשם יש כמובן לדאוג שהכל מתועד וכל המסמכים נשמרים. לפי אבנר הייזלר, אחרי הגשת התביעה, תתכנס וועדה רפואית מתאימה. בחלק מהמקרים הוועדה תדרוש נוכחות של ההורים והילדים, במקרים אחרים היא תסתפק רק במסמכי התביעה. לאחר מכן, הוועדה תקבל החלטה ותעביר אותה לידיי ההורים.

במידה וההורים אינם מרוצים מההחלטה, בין אם מדובר בהחלטה שלילית או החלטה על גובה קצבה נמוך, הרי שניתן להגיש ערעור על החלטת הוועדה, כך אומר אבנר הייזלר. כמו כן ניתן להגיש תביעה חוזרת. אם המצב של הילד מחמיר, הרי שניתן להגיש בקשה לקצבה גבוהה יותר. במידה והתשובה היא חיובית אך יש שינוי לרעה במצבו של הילד, יש לפנות בתביעה חוזרת על מנת לשנות את סכום הקצבה.

כאמור, הוועדה תבחן את סוג הליקוי איתו מתמודד הילד וכן האם הוא זקוק לתמיכה חיצונית יותר מילדים אחרים בני גילו בדברים בסיסיים (לבוש, אכילה, רחצה, ניידות ושליטה על הפרשות).

Share this post

גלילה לראש העמוד