הגבלת שתייה לפני השינה, נכון או לא?
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

הגבלת שתייה לפני השינה, נכון או לא?

יש ילדים שכאשר גומלים אותם מחיתול ומהרטבת יום, באופן אוטומטי הם גם מפסיקים להרטיב בלילה. עבור ההורים הללו מדובר בתהליך שאולי נראה להם מובן מאליו. הם לא מבינים עד כמה שפר גורלם, בהשוואה להורים אחרים שסובלים מילדים שמרטיבים בכל לילה וקמים רטובים, עצבניים, עם ניחוח לא נעים וכמובן מותירים אחריהם ערימה מכובדת המיועדת לכביסה.

אז מה עושים עם הילדים המרטיבים? ד"ר קובי שגיא וד"ר טל שגיא עונים

ילדים רבים שממשיכים להרטיב בלילה הם ילדים שעדיין לא נגמלו מבקבוק לפני השינה. הם נוהגים ללכת לישון כאשר בקבוק מטרנה, בקבוק חלב או שוקו או אפילו בקבוק מים מכניס אותם לעולם השינה. זה אולי מאוד נוח להורים, כאשר יש להם את הדרך להרדים בקלות רבה את הילד. אך למעשה אותו בקבוק הוא בדיוק זה שגורם להם להרטיב.

האם כדאי להגביל שתייה לפני השינה?

אז האמת היא שההרגל של בקבוק לפני השינה הוא הרגל ממש לא מוצלח, לא בריא ולא טוב עבור הילד. תינוק שמתרגל להירדם עם בקבוק עשוי לסבול מעששת שיניים, הוא רוכש הרגלים ותלות בדבר מיותר לחלוטין וכמובן שהדבר מפריע לו לקום יבש. כי הוא למעשה מעמיס הרבה נוזלים לפני השינה ואלו יובילו ויגרמו להרטבת הלילה.

אז הטוב ביותר על פי ד"ר קובי שגיא, הוא פשוט לגמול את הילד מהבקבוק לפני השינה. בתחילה זה בטוח לא יהיה קל. כי הילד לא יצליח להירדם. אך אפשר לעשות את כל התהליך באופן מדורג. לתת לו מעט פחות שתייה, להמתיק פחות את הבקבוק על מנת שהוא לא ירצה לשתות הרבה ואפשר לרדת אט אט למים צלולים בלבד. מים בדרך כלל לא שותים בלי סוף. ילד צמא ישתה מים אבל לא יותר מידי. כך שהדבר כמובן ישפיע לטובה על מצב ההרטבה.

נעזרים בפעמונית

מעבר להגבלת השתייה, ישנה אפשרות לסייע לילדים גדלים שעדיין מרטיבים כאשר הפעמונית למעשה תעיר את הילד בכל פעם שהוא רק יתחיל להרטיב. באופן כזה הוא ילמד שאם הוא מתחיל להרטיב, הפעמונית מנערת אותו. לפי ד"ר טל שגיא, מדובר בהשפעה שהיא על תת המודע המסייעת בגמילת לילה.

Share this post

גלילה לראש העמוד