מה הם מבדקי תשושי נפש
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

מה הם מבדקי תשושי נפש

המושג 'תשוש נפש' הוא מושג שאנו לא נחשפים איליו בדרך כלל בעיקר בחיינו הצעירים. למושג זה אנו נחשפים לקראת גילאים מבוגרים יותר בהם אנו שמים לב כי קרובי המשפחה שלנו – מזדקנים.

לראות הורה מזדקן, אח חבר או קרוב משפחה שמתחיל לאבד את היכולת לנהל את חייו ללא תלות בסביבה – זה אף פעם לא דבר נעים, בעוד שישנם מקרים בהם הסיוע של הקרובים – לא יספיק. במקרים כאלה חשוב לאבחן את האדם שסובל מירידה באיכות חייו ולהבין האם הוא תשוש נפש. אבל מה המאפיינים של אדם כזה? וכיצד בודקים? הכול בהמשך.

מי שמוצא עצמו עוסק לאחרונה בדאגה להורים, לסבים או לסבתות, לאח מבוגר או לכול אדם קרוב אחר: יודע כי עם הזמן וככל שאותו אדם מזדקן כך יחמיר מצבו הפיזי והנפשי. ובכול זאת חשוב לדעת כי אנשים שנחשבים תשושי נפש, הם לאו דווקא קשישים, בעוד שישנם קשישים שחיים את חייהם עד סופם צלולים ומאושרים.

לעומת זאת, מי שמוגדר תשוש נפש הוא אדם שחלה הירידה משמעותית בתפקודים הקוגניטיביים שלו וירידה חדה בתפקוד המוח והגוף. אותם אנשים יסבלו מאבדן זיכרון, מאבדן שמיעה, אי יכולת לקשר בין מושגים או להבין סיטואציות, יסבול מירידה כללית באיכות חייו. לכן הוא יוגדר כתשוש נפש.

מבדקי תשוש נפש

על מנת לאבחן ולקבל סיוע מגורמים שונים כמו מהמוסד לביטוח לאומי ומקרנות הפנסיה והביטוח הפרטי – חשוב לבצע אבחנה של האדם שזקוק לסיוע כספי וטיפול סיעודי. האבחנה תעזור לכם לטפל נכון יותר באותו האדם כמו גם שמוסדות ממשלתיים כמו המוסד לביטוח לאומי מחייבים לבצע בדיקת לגילוי ואבחון תשושי נפש, כדי שהמטופל יוכל לקבל סיוע.

מה כוללת הבדיקה?

בדיקת תשושי נפש כוללת אבחון מקצועי של היכולות של הנבדק. הבדיקה תבחן את ההתמצאות של האדם, את יכולות הזיכרון שלו, את תפקודי המוח, המצב הפיזי ואת העזרה שהוא זקוק לה בביצוע פעילויות יומיומיות כמו: רחצה, הלבשה, הטלת צרכים, אכילה ועוד.

לאחר הבדיקה ניתן יהיה להתחיל בהתנהלות בירוקרטית מול הגופים השונים לקבלת סיוע כספי ופיזי. אם ישנה בעיה בהתנהלות או סירוב לקבל את הזכויות שלכם, מומלץ להיעזר באיש מקצוע מיומן כמו עורך דין ביטוח סיעודי, זאת על מנת למצות את הזכויות של הקשיש.

 

Share this post

גלילה לראש העמוד