הפיכת חדר לממ
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

הפיכת חדר לממ"ד – לכל בית

ממ"ד זהו המקום אליו ניתן לברוח בעת הצורך. היום כבר כל בית חדש נבנה עם ממ"ד. במהלך השנים הובן שזהו דבר חיוני ונצרך בכל בית, וכעת לא ניתן למצוא בתים חדשים נטולי ממ"ד, וטוב שכך. המציאות מראה שבמהלך השנים הטווחים מתקצרים ואפילו בתל אביב לעיתים נשמעות אזעקות המחייבות ריצה אל המרחב המוגן. לכן, כיום החוק קובע כי לא משנה איפה אתם בונים את ביתכם- הוא חייב ממ"ד! משפחות רבות הנמצאות בטווח האש, וגם במקומות יותר סולידים, מחליטות שהן רוצות ממ"ד בבית שלהן. מהן הדרכים להוסיף ממ"ד לבית קיים?

הוספת ממ"ד חדש או הפיכת חדר לממ"ד

כאשר ישנה אופציה- הוספת ממ"ד היא אופציה אחת. לבנות מאפס חדר כממ"ד הצמוד לבית או חלק מהבית ממש. זו אופציה שאפשרית רק במקרים מסויימים בהם ניתן להרחיב את הבית, וכמובן שישנם המון מצבים מורכבים בהם קשה מאוד להוסיף עוד חדר, למשל בבניינים ישנים בהם אין תוכניות הרחבה. בנוסף, במצבים מסויימים כשרוצים להרחיב בית קיים, ייתכן ותהיה דרישה לבנות ממ"ד כחלק מההרחבה ואז ניתן שוב לשקול מהי האופציה הטובה ביותר- האם לבנות ממ"ד? לא תמיד מתאפשר- ואז נשארת לנו האופציה של הפיכת חדר קיים לממ"ד חדש. בסופו של דבר, כל משפחה בוחרת את האופציה הטובה והנוחה לה ביותר, הן מבחינת האפשרות הפיזית של מבנה הבית שלה והן מהבחינה הכלכלית.

כשרוצים למגן את הבית

ומשפחות שבוחרות לבנות ממ"ד חדש או להסב חדר קיים לממ"ד, מבינות כבר מההתחלה שזו פרוצדורה רצינית ושלפיקוד העורף ישנם תקנים מחמירים לבניית או הסבת הממ"ד. פיקוד העורף רוצה שאנו נהיה מוגנים ובטוחים ככל האפשר, ולכן התקן מחמיר וקובע דרישות רבות כמו מהו השטח המינימלי למרחב מוגן, גובה הקירות בממ"ד, מהן המידות של פתח אור ומהן המידות של החלון, מהם העוביים של הקירות השונים בממ"ד, מהיכן תהיה הכניסה לממ"ד, מה יהיה עובי התקרות והקירות וכן הלאה…כמו שבטח הבנתם- לא מדובר בפרוצדורה פשוטה, אך בעל מקצוע רציני יוכל לסייע לכם בבניית הממ"ד שלכם, וגם בפרוצדורת הפיכת חדר לממ"ד בקלות.

Share this post

גלילה לראש העמוד