מה זה יראת שמיים ואיך מתמודדים עם בעיות אמונה?
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

קצת על עולמם של פגועי נפש

פגועי נפש סובלים מהפרעה נפשית התנהגותית. מדובר בעצם בשרשרת של סימפטומים התנהגותיים, רגשיים או קוגניטיביים המופיעים אצל אדם. יש מגוון סימנים שיכולים להעיד על אדם פגוע נפש. זה יכול לבוא לידי ביטוי במצבי רוח קיצוניים כמו בכי או צחוק המאפיינים הפרעות נפשיות, אצל חלק מהאנשים זה מתבטא בהפרעות אכילה, אחרים חווים התפרצויות זעם. יש שפתאום מתבודדים ומתרחקים. חשוב להבין שאצל כל אחד זה עשוי להתבטא אחרת, זאת כי נפש האדם היא עניין מאוד מורכב ורגיש.

 

מהו הקושי של פגועי נפש?

אחת הבעיות אצל פגועי נפש היא שלא תמיד כל כך קל לאבחן את המחלה בצורה מדויקת. זאת אומרת שבשונה ממחלה פיזיולוגית בה אנו יכולים לגשת לרופא המשפחה, לעבור סדרת בדיקות ולפי התוצאות אפשר לאבחן מחלה, הדלקת או הזיהום, הנפש שלנו פועלת לגמרי אחרת.

הרבה פעמים יכול לקחת חודשים ואפילו שנים עד שמבינים לגמרי במה מדובר. היחידים שיכולים לאבחן פגועי נפש הם פסיכיאטרים או פסיכולוגים.

קושי נוסף שקיים אצל פגועי נפש הוא שלסביבה לעיתים מאוד קשה להכיל את המחלה ולא תמיד יש את הכלים להתמודד עם זה. זה משהו שמאוד קשה לקבל אותו מצד אחד, וגם קשה לחיות אתו מצד שני.

בנוסף, בהקשר של מחלות מסוימות הנמצאות תחת ההגדרה של פגועי נפש כמו למשל סכיזופרניה, לא תמיד יש לכך הגדרה מדויקת וכמות המידע שיש לנו למרות שאנחנו נמצאים בשנות ה-2000 היא עדיין מוגבלת.

יחד עם זאת, כן יש טיפול לרוב המצבים הרפואיים הקשורים בנפש ובהחלט אפשר לקבל את הכלים שיעזרו לאותם פגועי נפש להתמודד עם המחלה ולהשתלב בחברה ובקהילה.

Share this post

גלילה לראש העמוד