פנימייה טיפולית
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

למי מתאימה הפנימייה הטיפולית?

עבור אנשים רבים, לגדול בבית נורמלי, רגיל, מכיל ומחבק נראה כמו משהו מובן מאליו. זו המציאות אליה הם פשוט נולדים. אך האמת היא, שרבים אחרים חווים את הבית כמשהו אחר לגמרי. יש לא מעט ילדים אשר גדלים למציאות נוראית ולעתים אפילו מזעזעת. אם התמזל מזלם של הילדים הללו, יש מקום שיכול לסייע להם להשתקם. פנימייה טיפולית הינה מקום אליו מופנים ילדים מגיל צעיר, בדרך כלל עד גיל 18 על ידי לשכות הרווחה בישראל, עקב מצב סוציו אקונומי מעורער.

 

ילדים אלה נחשפים לשלל מצבים בבתים אליהם נולדו כמו הורים המכורים לסמים או אלכוהול, אלימות במשפחה, בתים בהם יש קושי לפרנס את הילדים ועוד.

 

מהי פנימייה טיפולית?

למעשה, פנימייה טיפולית היא מסגרת שיקומית, לימודית וטיפולית המהווה תחליף לבית במטרה לשקם ולחזק את הילדים הללו, לשפר את הביטחון והדימוי העצמי שלהם ולהעניק להם מקום חם, מכיל ומחבק. חשוב לזכור שרבים מהילדים מגיעים לפנימייה עם בעיות נפשיות, רגשיות והתנהגותיות.

 

הפנימיות פזורות ברחבי הארץ ובדרך כלל מדמות מבנה של בית בו יש סלון מרכזי, מטבח, פינת אוכל, חדרי שינה, חצר ובהן משלבים חיי קהילה פעילים הכוללים ימי לימוד, חוגים, פעילויות חברתיות, פעילויות ההעשרה ומפגשים עם בעלי מקצוע לפי צורך. המטרה של הפנימיות הללו היא בעצם לתת מענה מלא לכל הצרכים של הילדים ובני הנוער החל מהצרכים הבסיסיים ביותר כמו אוכל, שתיה, לינה, ניקיון וכו', ועד לצרכים נפשיים כמו חום, אהבה, כתף תומכת, אוזן קשבת, עידוד וקשרים בינאישיים עם לפחות אדם מבוגר אחד שתפקידו להעצים את הילד, לעודד ולחזק אותו.

 

מתי עוד יש צורך בפנימייה פוסט אשפוזית?

חלק מהפנימיות משלבות גם מחלקה פוסט אשפוזית שמתאימה לילדים ובני נוער שעברו טראומה. השתלבות במחלקה כזו קורית רק כאשר בעל מקצוע מוסמך כמו פסיכיאטר ממליץ על כך.

Share this post

גלילה לראש העמוד