אילוף כלבים
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

טיפים לאילוף כלבים

כאשר רוצים לאלף את הכלב, ברור שרוצים לראות תוצאות מידיות. אך חשוב מאוד לזכור כי בכל מה שקשור לאילוף כלבים, יש צורך בהרבה מאוד סבלנות. יש לפעול בהדרגה ובסבלנות על מנת שלא 'לשבור' את הכלב. כאשר ממהרים ורצים מידי, התוצאות עלולות להיות לא מוצלחות, היות והכלב לא עבר עדיין מספיק ניסיון על מנת לאפשר לבעליו לסמוך על הכלב.

ארבעה גירויים חשובים ישנם בדרך לאילוף של הכלב למשמעת.

  1. לימוד.
  2. תרגול.
  3. עמידה מטול גירויים.
  4. מבחן.

נפרט את ארבעת השלבים ונסביר עליהם.

שלב 1 – שלב הלימוד

בשלב הלימוד חשוב ללמד את הכלב באופן ברור מאוד מה בעצם מצפים ממנו ומה אנחנו רוצים שהוא יעשה כאשר אנחנו מבקשים מ מנו משהו. כך לדוגמא כאשר אנחנו אומרים לכלב 'שב' והוא התיישב, זה עדיין לא אומר שהוא הבין את הפקודה. ייתכן שהוא התיישב כי הוא רצה את החטיף שאותו הצענו לו. כך גם אם אנחנו פוקדים עליו – 'אלי' והוא אכן מגיע, עדיין לא בטוח שהוא הגיע בגלל שהוא הבין את הפקודה. ישנם מקרים אשר בהם הוא יתקרב אלינו רק על מנתץ לקבל מאתנו תשומת לב.

בשלב הלימוד חשוב לשים דגש על כך שהכלב אכן ילמד להבין את המשמעות של הפקודה. היא אמורה להיאמר בכל פעם באותה האינטונציה, עם אותה תנועה ואותו קול. עד שהכלב ילמד ויפנים.

שלב 2 – שלב התרגול

לאחר שהכלב מבין את הפקודה יש לתרגל אתו את הפקודה שוב ושוב ולחזור אתו על הפקודה עד שהוא ישתף פעולה היטב.

שלב 3 – גירויים

אחרי שהכלב למד להכיר את הפקודות השונות, יש לעמת אותו מולל גירויים ולהוציא אותו לחיים האמיתיים. הוא אמור ללמוד להתמודד מול אנשים, מול חתולים, מול בני אדם אחרים וללמוד לציית בראש ובראשונה לפקודות של בעליו. האימון מול גירויים זה מה שלמעשה יוצר את השליטה האמיתית בכלב כמו גם את התקשורת הטובה מול הכלב.

שלב 4 – שלב המבחן

אחרי שהכלב כבר עמד בכל השלבים ובכל הגירויים מגיע זמן המבחן.

Share this post

גלילה לראש העמוד