קנאביס
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

מה באמת קנאביס עושה לגוף

ישנם לא מעט יתרונות רפואיים לשימוש בקנאביס. אולם, על אף אותם יתרונות רפואיים, כיום ישנם מחקרים אשר מעידים על כך שאמנם שימוש בקנאביס אכן יכול לשכך כאבים ולרפא מחלות שונות, אך השימוש בו מלווה בשלל תופעות לוואי שונות כגון בתמכרות או תלות ושתהליך גמילה מקנאביס אינו תהליך קל. בנוסף, לרבות מחלות שונות, הגדלת סיכון להתקף לב ופגיעה בזיכרון של המשתמש בו, לריכוז שלו ועוד. מדובר על תופעות לוואי שעלולות להישאר גם כאשר האדם מפסיק להשתמש בקנאביס.

היתרונות בקנאביס

בהתאם למחקרים שונים, לשימוש בקנאביס ישנם יתרונות וחסרונות. היתרונות של שימוש בקנאביס הם: הקנאביס נמצא כיעיל מאוד בטיפול בכאב כרוני במבוגרים, הקנאביס יעיל לטווח קצר עבור שיפור שינה אצל אנשים שסובלים מהפרעות שינה, מדום נשימה בשינה וכן מטרשת נפוצה. כמו כן, כדורי קנאביס סינטתיים יכולים לסייע לאדם שסובל מהתכווצויות הנגמרות בשל מחלת טרשת נפוצה ולסייע בהקלה על בחילות שנגמרות לחולי סרטן כתוצאה מטיפולי כימותרפיה.

הסכנות הכרוכות בשימוש בקנאביס

אותם מחקרים אשר מעידים על היתרונות  שיש לשימוש בקנאביס, מתריעים גם מפני התמכרות לקנאביס ומפני סכנות נוספות הקיימות בשימוש בקנאביס. סכנות אלה כרוכות בסיכון של המשתמש לפתח סכיזופרניה, הפרעות חדרה והפרעות פסיכוטיות אחרות. כמו כן, שימוש בקנאביס עלול להגביר את הסיכון לדיכאון. נמצא כי לא מעט אנשים אשר משתמשים כבדים בקנאביס, עלולים לסבול ממחשבות אובדניות וממאניה דפרסיה. המחקרים מצאו גם שהקנאביס פוגע בכושר עבודתו של האדם ובכושר הנהיגה שלו. שימוש בקנאביס מגדיל את הסיכון של המשתמש ללקות בהתקף לב.

קנאביס רפואי

על פי הנתונים של משרד הבריאות, כיום, ל23 אלף ישראלים יש רישיון בתוקף לשימוש בקנאביס רפואי. בכל שנה ישנה בכמות האנשים אשר נוטלים קנאביס. מרבית המטופלים בקנאביס הם אנשים אשר חולים במחלת הסרטן, במחלות במערכת העיכול או במחלות פסיכיאטריות כאלה ואחרות. המשתמשים בקנאביס מעידים על כך שהקנאביס מסייע להם מאוד במיגור כאבי המחלה ולא פעם גם בהחלמה מלאה מהמחלה.

בישראל ישנם עשרות רופאים אשר מוסמכים לתת מרשמים לקנאביס רפואי. משרד הבריאות הורה כי בכוונתו לאפשר גם לרופאי משפחה להעניק מרשם לקנאביס רפואי לחולים אשר זקוקים לכך. אולם, על אף הצהרתו של משרד הבריאות אודות הענקת אפשרות לרופאים לתת מרשם לקנאביס, הרי שישנה התנגדות מצד המדינה בשל חשש כי המרפאות יהפכו להיות מקום לעליה לרגל בקרב לא מעט אנשים שלא באמת זקוקים לקנאביס מבחינה רפואית. חשוב מאוד לזכור שגם כאשר נוטלים את הקנאביס לצורך רפואי, הוא עלול להסב נזקים גופניים ונפשיים בשימוש ממושך בו.

Share this post

גלילה לראש העמוד