פנימייה טיפולית
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

כל מה שרציתם לדעת על פנימייה טיפולית

אומרים שילדים זקוקים לשלושה דברים עיקריים: חום, אהבה וגבולות. ילדים שחיים עם שלושת המרכיבים הללו גדלים להיות אנשים עם ערכים, כאלה המסוגלים להבדיל בין טוב לרע, אנשים עם ראיה מרחבית, כישורים חברתיים, ויכולת להרגיש חשובים ובעלי ביטחון עצמי ודימוי עצמי גבוה. כשאחד או יותר מהמרכיבים הללו חסר, מתחילות להיווצר הבעיות.

 

עוד ידוע, כי אחוז מסוים מהילדים ובני הנוער בישראל לא מצליח להשתלב באופן אופטימלי במערכת החינוך, מסיבות כאלה ואחרות. למרות שקיימים היום מגוון פתרונות בתוך מערכת החינוך עצמה, כגון כיתות משולבות, כיתות אתגר, כתות קטנות וכדומה, עדיין קבוצה מסוימת של ילדים ובני נוער (בעיקר כאלה עם בעיות קוגניטיביות או רגשיות( לא יתאימו גם לאותן הכיתות.

 

מכיוון שהמערכת מנסה ועושה כל מה שהיא יכולה במטרה למצוא לכל ילד ונער, ילדה ונערה את המקום הנכון והראוי עבורם על מנת שיוכלו להתפתח באופן המיטבי מכל הבחינות, ישנה עוד מסגרת ייחודית שעשויה להתאים לקבוצה זו, הלא היא פנימייה טיפולית. על מה מדובר, למי היא מתאימה ומהם היתרונות שלה?

 

מהי פנימייה טיפולית?

הפנימייה היא מקום אשר קולט בני נוער, לרוב ללא משפחה תומכת ועם רקע של קושי רגשי המלווה לבעיות התנהגויות. לפעמים ילדים אלה מאובחנים גם עם לקויות למידה כאלו ואחרות. בפנימייה טיפולית נוכחים צוותים מקצועיים המורכבים ממורים, מדריכים ואנשי חינוך, המלווים את בני הנוער לאורך כל היום. תפקידם העיקרי הוא לסייע, לייעץ, להשגיח ולתמוך בהם.

 

למי זה מתאים?

הפנימייה מיועדת לבני נוער מגילאי 12 ועד 19.

 

מה מיוחד בפנימייה טיפולית?

ראשית כל, הלימודים בפנימייה הטיפולית נעשים בקבוצות קטנות במטרה להעניק יחס אישי עד כמה שניתן לכל תלמיד. פנימיות טיפולים פזורות ברחבי הארץ מהצפון ועד הדרום. הן ממוקמות בערים הגדולות, ביישובים, ולעיתים גם במושבים או קיבוצים.

 

מכיוון שלחלק גדול מהילדים יש גם בעיות על רקע נפשי, משלבים בפנימייה טיפולים רגשיים במטרה לחזק ולטפח את הילדים. בחלק מהפנימיות מחלקים את הילדים לבתים ולכל בית מצמידים רכז, מדריך ועובדת סוציאלית.

 

שנית, בפנימייה הטיפולית הילד הוא במרכז, והמטרה היא לספק מענה מלא לכל הצרכים שלו במטרה לשלב אותו או אותה בחברה. הפנימיה עוזרת להחזיר לבני הנוער את האמון בעצמם ובסביבה, לחזק להם את הדימוי והביטחון העצמי, להעניק להם תחושת שייכות ולגרום להם לתחושת מסוגלות.

 

משום שהילדים הללו הרבה פעמים רואים את עצמם לבד בעולם הזה, הפנימייה משמשת עבורם כמשפחה של ממש. לכן השאיפה היא לדאוג להם למקום נעים לישון, אוכל בריא, היגיינה, חום, אהבה, הכלה וקשר ישיר ואישי עם מבוגר, אשר יש לו משמעות גדולה בחייו של אותו הנער או נערה.

 

תפקדים של אנשי הצוות בפנימייה טיפולית

אנשי הצוות בפנימיות הטיפוליות פועלים רבות כדי לייצר עבור הילדים תחושה אמיתית של בית, להיות עבור הילדים כתף תומכת ואוזן קשבת, ליצור איתם קשר אישי וללוות אותם בחיי היום יום תוך סיוע במכשולים וקשיים לאורך הדרך, עד הגעתם לבגרות.

Share this post

גלילה לראש העמוד