הסתת ילדים בגירושין
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

הסתת ילדים בגירושין – להתמודד עם הבעיה

גירושין הוא תהליך לא פשוט עבור אף זוג, לא משנה אם הגיעו למסקנה יחד או מכורח נסיבות. תחושות הכעס, האכזבה והבלבול נותנות את אותותיהן והדבר ניכר על פני השטח גם כאשר מנסים להסתיר זאת ולהתנהג מול הילדים כאילו הכל בסדר. מה שכן, יש להימנע מריבים עד כמה שאפשר ולא לערב את הילדים בתהליך, כלומר לשמור על מערכת הורית תקינה ומתפקדת.

לצערנו הרב, מקרים רבים של הסתת ילדים בגירושין קורים לא פעם ולא פעמיים, כאשר אחד הצדדים שקוע בכעסים ובתחושות שליליות כלפי הצד השני. תחושות אלו מביאות אותו – בין אם בזדון ובין אם שלא, לערב את הילדים בתהליך ולהסיתם כנגד ההורה השני. במקרים קיצוניים, הדבר קורה עד לרמה של ניכור הורי מובהק.

מדוע מתרחשת הסתת ילדים בגירושין

  • תחושת נקמה היא כנראה הגורם העיקרי שיוביל את אחד מבני הזוג לבצע פעולות הסתת ילדים בגירושין כנגד ההורה האחר. חשבו על מקרה שבו אחד ההורים פגוע או כעוס בגלל היחס שקיבל מההורה השני, ומחליט להתנקם בעזרת הילדים. צעד זה הינו פסול ואינו חוקי! יש לזכור שהוא פוגע לא רק בהורה שני, אלא גם בילדים.
  • הפגיעה בילדים היא חמורה מאין כמוהה, משום שבעקבות פעולות ההסתה ייתכן וינתקו את הקשר עם ההורה השני. לא פעם יוצרת ההסתה תחושות של חרדה, נטישה וחוסר ביטחון מכיוון שגורמים להם להאמין שאכן נטשו אותם.
  • בתי המשפט יודעים שילד שהוריו נמצאים בהליך גירושין כנראה יושפע מכך, ועל כן הוא יהיה זקוק להם במידה שווה. בעיקר אם שניהם נמצאים במצב שמאפשר להם לבלות אותו, לכלכל ולחנך אותו. לכן, גם אם אחד ההורים ירגיש חלילה שהילדים יהיו במצב טוב יותר אם ההורה השני לא יהיה בחייהם, הרי שמדובר בטעות פטאלית ובסיטואציה בלתי מתקבלת על הדעת.

להתגרש בכבוד ולשמור על הילדים

אם הנכם נמצאים בתהליך של גירושין ומרגישים כי מתבצעת הסתת ילדים בגירושין זה הזמן לפנות אל עורך דין המתמחה בסוגיות שכאלו. עורך הדין ילווה אתכם כשהמטרה היא אחת ויחידה – להתגרש בכבוד, עם מינימום פגיעה הן בילדים והן בהורים.

 

 

Share this post

גלילה לראש העמוד