תוספת בניה
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

מתכנן תוספת בניה? דברים שכדאי לדעת לפניי

בעלי דירות רבים מגלים כי הבית קטן עליהם. בין אם זה בגין העובדה שהמשפחה גדלה, ובין אם זה במטרה לשלב בתוך הבית גם שטח למשרד ביתי או עבור כל מטרה אחרת. אכן, ניתן להרחיב את שטח הבית ולהוסיף לו חדר נוסף וגם יותר. מדובר על תהליך מורכב למדי. ולפני שיוצאים לדרך חשוב לדעת כמה דברים חשובים. בואו לקרוא על כך.

תוספת בניה

מה שצריך לדעת לפני שמרחיבים את הבית

  • על פי עו"ד עוז כהן תהליך ההרחבה נפתח מול הרשויות וזאת במטרה לקבל היתר בניה. היתר הבניה יתקבל לאחר הגשת בקשה להיתר על ידי אדריכל מורשה ומוכר ברשות המקומית. האדריכל ישרטט את תוספת הבניה על פי צרכיו של בעל הנכס ויגיש את הבקשה כנדרש ברשות המקומית.
  • במקרה בו מדובר על בית משותף יהיה על מגיש הבקשה לצרף גם את אישורי השכנים להרחבת הבניה. היות ותוספת הבניה משפיעה בצורה ישירה על הנכס שלהם ועל איכות החיים שלהם, יש להם את הזכות להסכים או לסרב.
  • במקרים מסוימים בהם מתגלעים חיכוכים או חילוקי דעות ייכנס לתמונה עורך דין אשר ילווה את הצדדים ויבדוק כיצד ניתן להתמודד עם ההתנגדות, ואיך אפשר לגרום לשכן מתנגד להסכים לבניה. כמו כן ילווה עורך דין שכנים מתנגדים במטרה למנוע את הנזק שעלול להיגרם להם כתוצאה מבניה.
  • לאחר תקופת מה אשר משתנה מרשות אחת לשנייה יקבל הדייר המגיש את התשובה לבקשה שלו. יש מקרים בהם יתקבל היתר, במקרים אחרים הוא יקבל הודעה כי הבקשה שלו אינה מאושרת. ובמקרים אחרים יהיה לבצע מספר פעולות כדי לקדם את הבקשה שלו.
  • לאחר קבלת ההיתר חשוב להתחיל את תהליך הבניה וזאת מכיוון שההיתר תקף לרוב לתקופה מסוימת של כשנה. כדי לנצל את התקופה חשוב לברר על קבלנים ולהתחיל את התהליך.
  • במהלך הבניה בבית משותף חשוב מאוד לזכור את הדיירים הנוספים ולשמור על הזכויות שלהם. העובדה כי הם הסכימו לבניה אינה מתירה לכם להזיק, ללכלך, להרעיש וכיוצא בזה. אמנם לא תמיד ניתן להימלט מנזקים אלו אך חשוב לעשות כל מאמץ כדי למנוע נזקים לדיירים הנוספים במבנה.

קראו גם על: קבלת החלטות בבית משותף

Share this post

גלילה לראש העמוד