פינוי בינוי בירושלים
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

פינוי בינוי בירושלים

תוכנית פינוי בינוי נוסדה על מנת לשפר את איכות החיים של הדיירים ועל מנת ליצור יותר עתודות מגורים באזור נדרש, וזאת לצד שיפור מערך התשתיות ושמירה על ריאות ירוקות. העיר ירושלים מהווה יעד אידאלי עבור פרויקט מסוג זה, וזאת כי מצד אחד מדובר בעיר מבוקשת עבור מגורים, אך מצד שני מדובר בעיר  אשר מכילה לא מעט מבנים ישנים שהיו בקלות יכולים להכיל יותר דיירים. אי לכך יש לדעת לנצל את ההזדמנות לצד רווח מלא של שלושת הצדדים – הקבלן, הדיירים וחזות העיר.

פינוי בינוי בירושלים

מקרה לדוגמה

אחת הדוגמאות אשר יותר מייצגות את כוחה של השיטה מתייחס לפרויקט עדכני שמתבצע בימים אלו (2018) בשיכון המקשר, בו מוחלפים כשישה בתי רכבת ישנים (מכילים סה"כ כ70 דירות) באופציה הרבה יותר מודרנית וגדולה – שני מגדלי מגורים שעתידיים להכיל כ25 קומות כל אחד, כך שסה"כ יתקבלו כ260 דירות חדשות, תוספת של 190 דירות!

השפעה על מחירי הדירות

אין זה סוד שהיעדר קרקעות זמינות היא אחת מהבעיות בתחום הדיור, כך שהמחירים ממשיכים לזנק ולמנוע מלא מעט אנשים להצליח לרכוש דירה. אי לכך דווקא העיר ירושלים אשר בורכה בהרבה דברים, אך לא בקרקעות פנויות, בוחרת לנצל את האופציה, כאשר גם התושבים אשר נאלצים לעזוב את ביתם שמחים על ההזדמנות, ולו כי בין היתר הם נהנים מפטור מלא בכול הנוגע להיטל השבחה, אך לא רק הם נהנים מכך, אלא גם החברות והקבלנים אשר מניעים את ההליך, ולו כי האישורים הנחוצים (שלא פעם מעכבים פרויקטים גדולים) נמצאים ב"מסלול הירוק". מכאן שהנתונים מראים שנכון לשנת 2017 קודמו יותר משליש פרויקטים יחסית לשנת 2014 – נוספו לא פחות מ10,730 יחידות חדישות.

מבט קדימה

חברת התחדשות הינה אחת החברות אשר מניעות את ההליך בעיר הבירה, ואף "גלובוס" סימן אותה כאחת מהחברות המובילות בתחום, כאשר עד היום היא לבדה קידמה כ20 פרויקטים (מידע נוסף אודות החברה באתר החברה – (hitchadshut.net. לסיכום נציין שכבר כיום ניתן לראות שינוי משמעותי בפני העיר, אם כאשר פונים אל קריית מנחם (ברחוב דהומיי והנורית), אם כאשר פונים אל שכונת רמות ואם כאשר פונים אל שדרות נווה יעקב, כך שרק נותר לראות את פני העיר בעוד כעשור מהיום.

Share this post

גלילה לראש העמוד