איזון משאבים בין בני זוג
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

מה כולל תהליך הסדר איזון משאבים בין בני זוג?

כאשר בני הזוג בוחרים להתגרש, יש צורך לבצע תהליך הסדר איזון משאבים בין בני זוג. אחד השלבים הראשונים ביותר בתהליך, כולל מתן חוות דעת אקטוארית בגירושין, על ידי אקטואר מוסמך. חוות דעת זו אמורה להעריך את כל הזכויות והחובות אשר בני הזוג צברו במהלך החיים המשותפים שלהם. החוק מבחין בין שלושה סוגים שונים של רכוש – רכוש פרטי, רכוש המשותף לשני בני הזוג ורכוש שנצבר בטרם הנישואין. כאשר מדובר על רכוש פרטי, הכוונה היא לאותם הכספים או הזכויות אשר כל אחד מבני הזוג קיבל במתנה או בירושה. רכוש משותף לעומת זאת, כולל את כל הרכוש אשר נצבר במהלך החיים המשותפים של בני הזוג, כולל קרנות השתלמות, זכויות פנסיה, זכויות סוציאליות, קופות גמל, כספים, זכויות בעסק ועוד. רכוש שנצבר בטרם הנישואין, הינו רכוש שאינו מומש בזמן חיי הנישואין של בני הזוג.

תהליך הסדר איזון משאבים בין בני זוג – מהם השלבים בתהליך?

השלב הראשוני כולל את החלטת בית המשפט למינוי אקטואר מומחה בתחום. בהתאם לכך, המומחה מתבקש לבצע את חוות הדעת תוך 60 יום מרגע המינוי. חשוב  כמובן לוודא כי המומחה קיבל את כתב המינוי והוא מוכן ופנוי לבצע את המשימה. בשלב הבא, יש צורך להעביר למומחה את כל החומר המשפטי הרלוונטי, על מנת שהוא יוכל ללמוד את התיק ולבצע את חוות הדעת שלו בצורה המקצועית והמדויקת ביותר. לאחר מכן, האקטואר ישלח לשני בני הזוג רשימה של מסמכים שיהיה עליהם לספק לצורך הכנת חוות דעת אקטוארית בגירושין. בדרך כלל הרשימה תכיל:

איזון משאבים בין בני זוג

  • תדפיס יתרות בכל חשבונות הבנק של בני הזוג, כולל חשבונות פרטיים ומשותפים, כולל תדפיסי עו"ש בחצי שנה האחרונה.
  • תלושי שכר של כל אחד מבני הזוג.
  • דוחות פנסיונים של כל אחד מהצדדים.
  • אישור יתרת קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה.
  • הסכמים או אישורים לגבי זכות כספית או חוב כספי של כל אחד מהצדדים.
  • מסמכים הקשורים לעסק שבני הזוג מנהלים, במידה והם בעלי עסקים.

לאחר מכן, המומחה יתחיל לערוך את חוות הדעת האקטוארית, ויספק שתי אפשרויות לאיזון המשאבים בין בני הזוג – מידית או במועד הבשלת הזכויות.

דגשים חשובים שכדאי לקחת בחשבון במהלך תהליך הסדר איזון משאבים בין בני זוג

ישנן מספר נקודות חשובות שכדאי לדעת ולהבין בטרם מתחילים בתהליך ההסדר. למשל, חשוב לדעת כי במידה ולאחד מבני הזוג היו זכויות מסוימות לפני תקופת השיתוף, אך הן נצרכו או נטמעו במהלך החיים המשותפים של בני הזוג, זכויות אלו לא יוכלו להיזקף לזכותו. לעומת זאת, כאשר מדובר על זכויות שהיו לאחד הצדדים בטרם תקופת השיתוף והן אינן הוטמעו או נצרכו בזמן תקופת השיתוף, הן ימשיכו להיזקף לזכותו. חישוב הזכויות מתבצע נטו בניכוי מס. על מנת להשיג את איזון המשאבים בין בני הזוג, מועבר חצי מעודף הזכויות מהצד העודף אל הצד החסר. חשוב להדגיש כי לאחר הגשת חוות דעת אקטוארית בגירושין על ידי המומחה לבית המשפט, כל אחד מהצדדים יוכל לבחון את חוות הדעת על ידי אקטואר מטעמו, ובמידת הצורך להגיש חוות דעת אקטוארית נגדית. חשוב לבדוק את הדברים, היות וטעויות עלולות לקרות, ובמקרים האלו מדובר על סכומים משמעותיים ביותר.

אדי קומיסרנקו הינו אקטואר מומחה, אשר מספק חוות דעת מקצועיות ברמה גבוה, ומתמחה בתחום של איזון משאבים בין בני זוג. מומלץ להיעזר בשירותיו על מנת להבטיח חלוקת משאבים הוגנת ולהגיש חוות דעת אקטוארית נגדית במידת הצורך.

 

 

Share this post

גלילה לראש העמוד