פרקטים לבית
אורית אופיר

אורית אופיר

אורית אופיר היא יועצת זוגית ומשפחתית עבור חברות ציבוריות וגם אנשים פרטיים. בנוסף להרצאות וסדנאות שונות שאורית מעבירה ברחבי הארץ, היא גם כותבת מגזינים ומאמרים מקצועיים בכל ענייני משפחה, זוגיות וילדים.

איך בוחרים פרקט לבית

פרקט הינו שם כולל לרצפה העשויה עץ. הרצפה יכולה להיות כולה עשויה עץ, או רק מצופה בו או בחומר דמוי עץ – אז יהיה מדובר בפרקט סינטתי.

לרוב, הפרקט נמצא בשימוש בארמונות, באולמות ובבתים פרטיים. מדובר בעץ משוייף, המשווה לרצפה מראה חלק וזוהר. בנוסף, הפרקט אינו צובר אבק רב וניתן לנקות אותו בקלות, מבלי שנידרש לקרצופים רבים, עניין ההופך אותו לרצפה אידיאלית בבתי מגורים.

סוגים של פרקט

בתחום זה, קיימים מספר סוגים עיקריים של פרקט:

  • פרקט שכבתי – מדובר בפרט העשוי מספר שכבות (לרוב, 2 עד 3 שכבות). פרקט זה בנוי כך שהוא מכיל שכבה אחת (עד שתי שכבות) של עץ לבן, ושכבה נוספת, עליונה, של עץ אציל. פרקט זה ייעשה לרוב כאשר נהיה מעוניינים להוזיל עלויות מחד, אך לשמור על מראהו הייחודי והטקסטורה הייחודית של העץ מאידך.
  • פרקט העשוי עץ מלא – זהו, למעשה, הפרקט המסורתי. פרקט זה עשוי מקורות של עץ אציל, ומורכב לרוב על תשתית של לוחות OSB, שהינם לוחות עץ מתועשים המיוצרים משבבי עץ, המודבקים אחד לשני באמצעות חום. לרוב, מדובר בפרקט שהעלות שלו תהיה גבוהה יותר.
  • פרקט סינתטי – פרקט שאינו עשוי עץ אציל, אלא רק נראה כמוהו. מעל תמונת העץ, קיימת שכבת מגן שקופה, הבנויה על תשתית של HDF, שהינו לוח עבה, האטום לרעשים ועמיד בפני שחיקה. לרוב, מדובר בפתרון זול יחסית לקבלת מראה של רצפה העשויה עץ.
  • פרקט פולימרי – פרקט פולימרי הינו פרקט העשוי גם הוא מחומרים סינטתיים. פרקט זה עמיד בפני מים ורטיבות, עניין ההופך אותו לאידיאלי בבתים פרטיים. לרוב, עוביו של פרקט זה נע בין 3 מ"מ עד 8 מ"מ.

מי יכול להתקין פרקט בבית?

קיימים אנשי מקצוע רבים העוסקים בהרכבה של פרקטים בבתים פרטיים. עם זאת, חשוב להבין כי הרכבה או התקנה של פרקטים היא אינה משימה פשוטה בהכרח, ועל כן, יש לבחור באיש מקצועי איכותי ומיומן לצורך ביצוע העבודה. טרם הזמנת איש המקצוע, רצוי לברר בדיוק מהי מידת הניסיון שלו בכל הנוגע להרכבת פרקטים בבית, וכמו כן להתייעץ עמו בדבר הפרט הטוב ביותר לביתכם. איש מקצוע איכותי וטוב יידע לתת לכם מענה לכל השאלות הללו, ולבצע את העבודה באופן איכותי, כך שתוכלו ליהנות מהפרקט במשך שנים רבות. כמו כן, רצוי מאוד לבקש מאיש המקצוע לראות עבודות נוספות שעשה, כך שתוכלו להתרשם מאיכות העבודה במו עיניכם.

Share this post

גלילה לראש העמוד